Saúdská Arábie přeruší dodávky ropy přes Rudé moře, ceny komodity rostou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdská Arábie přeruší dodávky ropy přes Rudé moře, ceny komodity rostou

Saúdská Arábie přeruší dodávky ropy přes Rudé moře, ceny komodity rostou

Ceny ropy dnes rostou. Podpořilo je oznámení Saúdské Arábie, že po útoku na přepravní tankery přechodně přeruší část dodávek přes Rudé moře.

Kolem 17:30 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupla o zhruba 0,7 procenta na 74,42 dolaru za barel. Lehká americká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila taktéž asi o 0,7 procenta na 69,82 dolaru za barel.

Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě. Přes Rudé moře vyvážela v roce 2016 podle odhadu amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) do Evropy, Spojených států a Asie 4,8 milionu barelů denně.

Cenu ropy WTI podpořil i pokles amerických ropných zásob v minulém týdnu. Ty se oproti očekáváním propadly na nejnižší úroveň za 3,5 roku.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent září 74,42 73,93
New York - NYMEX WTI září 69,82 69,30

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.