Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf Applu věští revoluci v nakupování: Sázka na rozšířenou realitu rozmetá zažité pořádky

Šéf Applu věští revoluci v nakupování: Sázka na rozšířenou realitu rozmetá zažité pořádky

Čeká nás revoluce. Rozšířená realita v telefonech naprosto změní naše nákupní návyky, tvrdí výkonný ředitel společnosti Apple Tim Cook v rozhovoru pro britský deník Independent. „Nezůstane v tomto ohledu kámen na kameni,“ dodává šéf technologického gigantu. 

Rozšířená či augmentovaná realita, která umožňuje přidávání virtuálních objektů do reálného světa na displeji telefonu, již nakupování pomalu mění. Například nákupní dům IKEA přišel s aplikací, kde si zákazníci mohou ve svých zařízeních zkoušet, jak jim zapadnou výrobky společnosti do jejich domovů. Na obrazovkách iPhonů a iPadů si mohou nábytek firmy různě v bytě posouvat, otáčet či měnit.

Apple na rozšířenou realitu sází hodně peněz; podle firmy jde o fenomén, který zásadně změní přístup k telefonům. „Vzpomeňte si, jak v roce 2008 Apple přišel s aplikací App Store. Lidé tomu tenkrát také nevěřili, chvíli trvalo, než se koncept uchytil. A to samé nyní čeká augmentovanou realitu. Zatím je nenápadná, ale půjde o velkou věc,“ tvrdí Cook.

Společnost Apple totiž nedávno představila vývojářský balíček ARKit, který vývojářům umožňuje, aby mohli programovat své aplikace pro rozšířenou realitu. Firma tak pokračuje ve svém úspěšném modelu – pouze připraví programátorské prostředí, a pak již nechá nezávislé developery, aby připravovali konkrétní aplikace, které firma nabízí ve svém obchodě.

„Naše konkurence se nás snaží v důrazu na augmentovanou realitu napodobovat, ale nemají takovou prezenci na trhu, jakou máme my,“ myslí si Greg Joswiack, viceprezident společnosti pro marketing. „A o tom je Apple, o integraci toho, že mezi lidmi jsou stovky milionů přístrojů iPhone schopných rozšířenou realitu výpočetně utáhnout a že firma zároveň nabízí vhodné prostředí pro kreativitu a vlastní software. Na pozadí toho všeho je pak obchod aplikací,“ doplňuje Cook.

Tím, že Apple vyrábí k augmentované realitě jak software, tak i hardware, jej posouvá do silné tržní pozice. A je tak jen otázkou času, kdy společnost přijde se speciálním zařízením určeným výhradně na technologii augmentované reality – například ve stylu Google Glasses. Cook však tvrdí, že v tomto ohledu není kam pospíchat.

„Nepotřebujeme být v tomto ohledu první,“ říká výkonný prezident. „Chceme být nejlepší a dát lidem prožitek, který si zaslouží. Navíc si myslím, že produkty, které na trhu vidíme nyní nebo které se tam objeví v průběhu nejbližších let, nebudou něco, nač bychom my v Applu mohli být hrdí nebo s čím budou lidé spokojení. My si počkáme, a uděláme to pořádně,“ uzavírá Cook.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744