Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sídliště v Písnici chce firma, která vydělala na krachu H-Systemu i na státu

Sídliště v Písnici chce firma, která vydělala na krachu H-Systemu i na státu

Po odstoupení miliardáře Pavola Krúpy z tendru skupiny ČEZ na koupi sídliště v Praze-Písnici je ve hře druhá největší nabídka. Tu podala CIB Group. ČEZ se v příštích dnech rozhodne, zda tuto firmu osloví. Proti prodeji osmi stovek bytů jsou nájemníci.

CIB Group ovládají byznysmeni Pavel Španko a Alois Přibyl. První jmenovaný má na realitním trhu pověst dravce. „Je to pěkný kovboj,“ říká jeden z lidí, který s ním obchodně jednal, ale nepřál si být jmenován.

Skupina přitom ale nikdy nic tak velkého, jako je šestatřicet panelákových vchodů u budoucí konečné trasy metra D, nekoupila. „Financování máme rozjednáno s několika významnými českými bankovními domy, struktura financování se u jednotlivých nabídek různí,“ sdělil mediální zástupce investora Vojtěch Meravý. Konkrétní nabídku CIB Group nezveřejnila, avšak neměla by se příliš lišit od toho, co nabídl Krúpa. Ten v tendru vyhrál s nabídkou 1,3 miliardy korun.

CIB Group v současnosti mimo jiné vydělává na pronájmech bytů a kanceláří. Perlou v portfoliu je budova v Praze na Kačerově, kterou si pronajímá Ředitelství silnic a dálnic. Státní organizace za tamní budovu platí podle již dřívějších zpráv ročně téměř 35 milionů korun. To je výrazně více, než je v těchto místech obvyklé. V roce 2004 uzavřený pronájem navíc trvá až do roku 2022. To je na realitním trhu rovněž nezvykle dlouhá doba. Dva bývalé šéfy ŘSD kvůli pronájmu dokonce stíhala policie.

Čtěte pokračování článku na webu E15.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744