Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sklo nebo česnek. Číňané sázejí na neobvyklé komodity

Sklo nebo česnek. Číňané sázejí na neobvyklé komodity

Tok peněz podléhá v Číně přísné kontrole, kapitálové trhy tam navíc v porovnání s ostatními státy příliš nefungují. Místní ekonomika tak podle analytiků agentury Bloomberg připomíná nafukovací balónek.

Na jednom místě čínskou ekonomiku zmáčknete, na druhe praskne. Tamní politici se léta snaží korigovat odvětví, ve kterých hrozí splasknutí investiční bubliny, tím ale podle Bloombergu automaticky umožňují vznik nových. Ty teď podle čínského ekonoma Weie Yaoa postupně vyskakují v odvětví komodit.

Na nový rekord díky investorům na začátku listopadu v Číně vystoupalo uhlí, podobně si vede zinek, nikl nebo železo. Všechny hlasí nová maxima.

Kupci mají navíc stále větší zájem i o méně obvyklé komodity, jako je sklo nebo česnek. Cena jednoho kila paliček česneku vystoupala za poslední rok na trzích o 80 procent. Momentálně se drží na rekordních 14 juanech za kilo, v přepoču asi na 51 korunách.

„Česnek by mohl být jedním z cílovým trhů pro spekulanty, protože tam doteď nebyla velká změna mezi nabídkou a poptávkou, která by růst jeho hodnoty způsobila.“ Řekl agentuře Bloomberg ekonom společnosti AXA Investment Managers Aidan Yao.

Na maxima stoupá i hodnota skla. Z části za tím podle analytiků stojí klesající nabídka a vzrůstající poptávka. Roli ale ve změně cen komodit hrají i přísnější pravidla na trhu nemovitostí, která byla zavedená poté, co se čínská vláda začala obávat prasknutí hypoteční bubliny.

Současný obrázek na burzách je podle analytiků zrcadlovým odrazem toho, co se na čínských trzích dělo loni v létě. Tehdy kolaboval trh s akciemi a magnetem pro kapitál Číňanů se staly právě nemovitosti. Otázkou tedy zůstává, kam se peníze bohatých stočí, až zájem o česnek a sklo opadne.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1