Články odjinud

Škoda Auto prochází transformací, z digitalizace bude brzy plynout až čtvrtina tržeb, říká CDO Wehner

Škoda Auto prochází transformací, z digitalizace bude brzy plynout až čtvrtina tržeb, říká CDO Wehner

Až čtvrtina tržeb společnosti Škoda Auto by měla do roku 2025 plynout z poskytování digitálních služeb, říká v rozhovoru pro INFO.CZ Andre Wehner, ředitel automobilky pro digitalizaci (CDO). Mezi technologiemi, na které se chce mladoboleslavský výrobce především zaměřit, je autonomní řízení a chytré senzory. 

Když si představíte vozy Škoda v roce 2025, v čem se budou nejvíce lišit od současných automobilů?

Půjde o velmi rozdílná auta. Vozy budou v roce 2025 mnohem chytřejší než dnes. Poznají vás a vaše návyky a přizpůsobí se jim, takže budete mít o mnoho starostí méně. Budou i mnohem chytřejší co se týče řízení, a v tomto ohledu budou mít určitý stupeň autonomie. Nyní je ve vozech Škoda jistý základ řešení konektivity, na kterém chceme do budoucna dále stavět. Pracujeme opravdu na mnoha službách, které chceme zákazníkům přinést.

Jde o jednoduchý proces, nebo se setkáváte s výzvami a problémy?

Existuje opravdu mnoho výzev, které musíme během tohoto procesu překonávat. Trendy digitalizace a konektivity jsou relativně nové a jejich nástup je velmi rychlý. My musíme být schopni na ně zareagovat, zároveň je ale třeba, abychom o nich fundovaně diskutovali uvnitř i vně společnosti. A nakonec musíme prioritizovat.

V jakém významu?

Musíme být schopní se rychle rozhodnout, která řešení mají budoucnost a která jsou jen slepou uličkou. Proto pokud nějaké projekty podporujeme, tak jsme přesvědčeni o tom, že mají před sebou budoucnost a bereme je velmi vážně. Není možné, abychom investovali do všeho na trhu, musíme si určit, co má největší potenciál.

Nejsou v protikladu k rychlosti a flexibilitě například různé bruselské legislativy? Jak vnímáte například nové nařízení GDPR?

Já jsem přesvědčený, že je třeba, aby existovala pravidla, standardy. Bez nich nelze pracovat, takže to je dobrá věc. A myslím si, že je i dobře, že existuje regulace ohledně zpracovávání osobních dat; jsem přesvědčený, že zákazníci to ocení. Škoda auto chce být opravdu velmi transparentní v tom, jaká data našich zákazníků budeme zpracovávat a jakým způsobem. Proto tyto záležitosti nevidím jako hrozbu, ale jako výzvu.

Takže vnímáte, že tyto regulace jsou pro odvětví přínosné?

Myslím, že jejich výhody převažují nad nevýhodami.

Škoda se nyní mění z prostého výrobce automobilů v poskytovatele mobility. Kam přesně směřujete?

To je pravda. Tímto přístupem reagujeme na změny, které nyní na trhu probíhají, například na to, že určitá část lidí už si v budoucnu nebude ochotna kupovat automobily. Navzdory tomu však bude ve společnosti patrná větší poptávka po mobilitě, na kterou jsme připravení reagovat. Chceme zde být pro všechny segmenty spotřebitelů, protože pokud jim řešení nenabídneme my, tak s ním přijde někdo jiný. Jsme proto už nyní aktivní například u peer-to-peer půjčování automobilů. Na druhou stranu je třeba říct, že vlastnictví automobilu bude vždycky hrát důležitou roli.

Budete chtít jako firma obstarat všechny způsoby dopravy zákazníka? Budete ho chtít dovézt na dovolenou, chatu, na nákup i na pracovní cestu?

Ne. My musíme prioritizovat, rozhodnout se, na které segmenty dopravy se chceme zaměřovat, které pro nás mají největší potenciál. Pokrýt všechny způsoby ani není možné, proto si vybereme ty oblasti, ve kterých věříme, že zákazníkům nabídneme ideální řešení.

Jak důležité budou tržby z digitalizace v budoucnu?

Jsem přesvědčený, že podíl tržeb z digitálních služeb bude postupně růst. V současné chvíli jsme na začátku, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu však jde o strategii, která by měla automobilce přinést významné tržby.

Můžete kvantifikovat termín „významné“?

Do roku 2025 by měl podíl tržeb z digitálních služeb vzrůst na 25 procent celkových tržeb firmy.

Které technologie vy osobně vnímáte jako ty nejslibnější?

Nás samozřejmě zajímá mnohem více technologií než jedna. Osobně vnímám jako velmi slibné používání senzorů uvnitř i vně vozidla v kombinaci s datovými službami a různými algoritmy. To má podle mě velký potenciál přínosu našim zákazníkům. A další technologie, která podle mě přinese do automobilového průmyslu podstatné změny, je umělá inteligence – zde jde třeba o evoluci autonomního řízení.

Nyní jste založili technologické centrum v Izraeli, které nese název ŠKODA AUTO DigiLab Israel, kde jste začali spolupracovat s místními start-upy a akademickou sférou. Proč by si tamní začínající firmy měly vybrat ke spolupráci vás a ne konkurenci?

Myslím si, že naše výhoda nad ostatními hráči na trhu je rychlost a transparentnost. Je pravda, že v Tel Avivu má svou technologickou pobočku více automobilek, ale co my nabízíme start-upům – a co velmi oceňují – je naprosto transparentní proces, který trvá maximálně tři měsíce. Během nich zhodnotíme potenciál daného nápadu či projektu a po této době od nás dostanou jasnou odpověď – zda máme zájem ve spolupráci pokračovat, nebo ne. Řešíme tak problém, na který si místní start-upová scéna do jisté míry stěžuje – že s mnoha korporacemi naváže spolupráci, týdny míjejí týdny a oni nemají jasnou odpověď, zda z té spolupráce něco bude. U nás takový přístup nehrozí.