Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Škoda Transportation už je skoro Kellnerova. PPF podepsala smlouvu na 100 % akcií

Škoda Transportation už je skoro Kellnerova. PPF podepsala smlouvu na 100 % akcií

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera koupila společnost Škoda Transportation. Už podepsala smlouvu na 100 % akcií podniku. Stává se také majitelem ochranné známky "Škoda" a nemovitostí společnosti. Skupina PPF se podpisem smlouvy zavázala poskytnout firmě provozní úvěr na financování "nezbytných potřeb", jak sama uvedla v tiskové zprávě. Jedná se o jeden z největších podobných nákupů v Česku v letošním roce. 

O nákupu Škody Transportation se dlouho spekulovalo. Mezi favorizované zájemce dlouho patřili Číňané ze skupiny CRRC, později Samsung nebo Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského, o němž média spekulovala ještě na začátku listopadu.

Kellnerův rychlý nákup je do značné míry překvapením a zvratem v jednom z největších obchodů roku. Výši transakce PPF nezveřejnila, odhaduje se ale na víc než deset miliard korun.

Transakci ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Skupina Škoda Transportation s více než 5300 zaměstnanci je největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě. Vyrábí tramvaje, příměstské elektrické vlaky, lokomotivy, soupravy metra, trolejbusy nebo elektrobusy. Patří do ní plzeňské firmy Škoda Transportation, Škoda Electric a Movo, ostravská Škoda Vagonka, Pars Nova Šumperk a pražský výrobce výkonové elektroniky Poll.

V Maďarsku je to podnik Ganz-Škoda, v Novosibirsku výrobce motorů Sibelektroprivod, v Německu Škoda Transportation Deutschland a předloni ovládla také finského výrobce kolejových vozidel TransTech.

Loni skupina vykázala meziroční pokles tržeb o 14 procent na 15,7 miliardy korun, ale téměř trojnásobný nárůst čistého zisku na 1,571 miliardy. Podle serveru iHNED.cz vyplatila Škoda Transportation současným majitelům od roku 2011 na dividendách 19,7 miliardy korun, což je víc, než za tu dobu činil čistý zisk.

Skupina PPF k 30. červnu letošního roku zaměstnávala celosvětově 155 tisíc lidí. V České republice to bylo 8,8 tisíce zaměstnanců.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1