Škoda Transportation už je skoro Kellnerova. PPF podepsala smlouvu na 100 % akcií | info.cz

Články odjinud

Škoda Transportation už je skoro Kellnerova. PPF podepsala smlouvu na 100 % akcií

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera koupila společnost Škoda Transportation. Už podepsala smlouvu na 100 % akcií podniku. Stává se také majitelem ochranné známky "Škoda" a nemovitostí společnosti. Skupina PPF se podpisem smlouvy zavázala poskytnout firmě provozní úvěr na financování "nezbytných potřeb", jak sama uvedla v tiskové zprávě. Jedná se o jeden z největších podobných nákupů v Česku v letošním roce. 

O nákupu Škody Transportation se dlouho spekulovalo. Mezi favorizované zájemce dlouho patřili Číňané ze skupiny CRRC, později Samsung nebo Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského, o němž média spekulovala ještě na začátku listopadu.

Kellnerův rychlý nákup je do značné míry překvapením a zvratem v jednom z největších obchodů roku. Výši transakce PPF nezveřejnila, odhaduje se ale na víc než deset miliard korun.

Transakci ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Skupina Škoda Transportation s více než 5300 zaměstnanci je největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě. Vyrábí tramvaje, příměstské elektrické vlaky, lokomotivy, soupravy metra, trolejbusy nebo elektrobusy. Patří do ní plzeňské firmy Škoda Transportation, Škoda Electric a Movo, ostravská Škoda Vagonka, Pars Nova Šumperk a pražský výrobce výkonové elektroniky Poll.

V Maďarsku je to podnik Ganz-Škoda, v Novosibirsku výrobce motorů Sibelektroprivod, v Německu Škoda Transportation Deutschland a předloni ovládla také finského výrobce kolejových vozidel TransTech.

Loni skupina vykázala meziroční pokles tržeb o 14 procent na 15,7 miliardy korun, ale téměř trojnásobný nárůst čistého zisku na 1,571 miliardy. Podle serveru iHNED.cz vyplatila Škoda Transportation současným majitelům od roku 2011 na dividendách 19,7 miliardy korun, což je víc, než za tu dobu činil čistý zisk.

Skupina PPF k 30. červnu letošního roku zaměstnávala celosvětově 155 tisíc lidí. V České republice to bylo 8,8 tisíce zaměstnanců.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud