Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slavný ekonom předpověděl krizi, teď varuje znovu: Svět vykročil k ekonomické pohromě

Slavný ekonom předpověděl krizi, teď varuje znovu: Svět vykročil k ekonomické pohromě

Slavný investor a ekonomický guru Jim Rogers tvrdí, že se na svět žene nejhorší ekonomická pohroma za poslední desítky let. Její původ je prý zatím nejasný, dopad však bude drtivý. Stephen Jen, bývalý ekonom Mezinárodního měnového fondu a analytik, který předpověděl asijskou finanční krizi v roce 1997, nyní přichází s možným scénářem právě takové pohromy. Popsal fenomén, který jako varovný prst hrozí, že pokud podlehneme uspokojení ze zotavující se ekonomiky, dostaneme se rovnou na dálnici do ekonomického pekla.

Stephen Jen může předpovědět další krizi. Nedávno tento majitel hedgeového fondu poukázal na problém, který dokáže vehnat světovou ekonomiku na pořádně vysoký útes.

Jen si uvědomil, že nastupující ekonomiky světa – například Rusko, Čína či Indie – se čím dál větší měrou podílejí na světovém bohatství na úkor rozvinutých ekonomik. Disproporci pak nalezl v tom, že navzdory stále dravějšímu růstu nemají tyto státy místní příležitosti pro investice bez přílišného rizika, do kterých by své bohatství vkládaly. A to je problém.

Vzhledem k tomu, že jejich vlastní dluhopisy jsou investory vnímány jako rizikové, jsou tyto země nuceny investovat přebytečný kapitál například do bezrizikových dluhopisů, za které jsou považovány buď americké cenné papíry nebo německé a britské státní dluhopisy. Druhou možností pak je, že se ve svých investicích mohou obrátit k rizikovějším aktivům. Obě cesty mají svá úskalí.

Příliš vysoké sázky na riziko by se nemusely vyplatit, platilo to za starověkého Říma, platí to i nyní. „Díky neúměrné podpoře centrálních bank a vlád se během poslední krize nepodařilo odstranit z ekonomik nerovnováhy, které většinou během krize zmizí. Ozdravný proces nebyl dotažen do konce. Koledujeme si proto o další, mnohem hlubší krizi,“ říká pro server INFO.CZ Jiří Cihlář, analytik společnosti Next Finance. „Je otázkou času, kdy dorazí,“ dodává.

Z Jenem popsaného problému navíc vyplývá, že nastupující ekonomiky mají problém vytvořit funkční trh se státními dluhopisy, do kterých by investoři chtěli vkládat své peníze. „Například Čína by měla bezpochyby vytvořit mnohem likvidnější a otevřenější dluhopisový trh,“ myslí si Alicia Garcia Herrero, hlavní ekonomka pro asijsko-pacifickou oblast společnosti Nitixis. „Pokud by se tak skutečně stalo, pomohlo by to mezinárodně rozšířit tamní měnu jüan a vytvořit alternativu k americkým dluhopisům,“ dodává odbornice s tím, že bez dostatečně velkého a likvidního trhu se státními dluhopisy se žádná měna nemůže stát měnou skutečně mezinárodní.

Podle jiných ekonomů je však vytvoření takového dluhopisového trhu jen otázkou času a první krůčky jsou již vidět. Například Evropská centrální banka v úterý oznámila, že ve svých rezervách snížila část amerických dluhopisů a nahradila je těmi čínskými. Z pohledu celkového dluhu, který instituce drží, se však jednalo pouze o minimální objemy. 

Zahraničních vlastníků čínského státního dluhu jsou tak jen necelá čtyři procenta, naopak u amerického dluhu v objemu 14,4 bilionu dolarů je podíl zahraničních vlád a investorů přibližně 44procentní. Závazky USA drží největší měrou Japonsko (1,1 bilionu dolarů) následované Čínou (1,06 bilionu dolarů), Irskem (308 miliard dolarů) a Brazílií a Kajmanskými ostrovy (shodně 258 miliard dolarů).

Přestože se tak jedná o vcelku nenápadné fenomény, podle ekonomického guru Jima Rogerse budou příští spouštěče krize právě nenápadné. Podle Rogerse bude spouštěč krize velmi nenápadný. „Naposledy to byl Island, a mnoho lidí přitom netušilo, kde Island vůbec leží či že má vůbec nějaký finanční sektor. Myslím, že spouštěčem další krize bude opět nějaká nenápadná záminka, která roztočí smrticí finanční spirálu,“ říká Rogers. 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1