Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Snickers, Mars, M&M... Známá firma se místo sladkostí vrhla na investice do péče o domácí mazlíčky

Snickers, Mars, M&M... Známá firma se místo sladkostí vrhla na investice do péče o domácí mazlíčky

Světový gigant na výrobu sladkostí Mars odkoupil za 7,7 miliard dolarů (téměř 180 miliard korun) veterinární společnost VCA Inc., která provozuje síť klinik a diagnostických laboratoří pro domácí zvířata ve Spojených státech a Kanadě. Tento segment se tak v portfoliu společnosti stává větší než výroba sladkostí.

Pro světový gigant, který vyrábí tyčinky Snickers, Milky Way nebo čokoládové bonbony M&M, není byznys v oblasti péče o domácí zvířata nic nového. Už dnes pod něj spadá celá řada značek vyrábějících krmiva pro psy a kočky, jako je Pedigree, Whiskas nebo Sheba. Vlastní také firmu Banfield, která provozuje víc než tisíc veterinárních klinik a nemocnic. Ty teď posílí nová akvizice.

„Vždy jsme byli ohromeni VCA a vynikajícími službami, které nabízí pro domácí mazlíčky napříč různými segmenty trhu,“ zní z firmy. Podle deníku The Washington Post se jedná hlavně o snahu dosáhnout na velké peníze, které se v oblasti péče o domácí zvířata točí a které Američané stále víc utrácejí. 

Nákup se společnosti pravděpodobně velmi vyplatí. Američané jsou na mazlíčcích čím dál víc závislí a v roce 2016 za péči o zvířata zaplatili skoro 63 miliard dolarů. Před pěti lety to přitom bylo „jen“ 51 miliard.

„Výdaje stoupají rok co rok. Můžeme vidět, že domácí zvířata zlepšují naše zdraví, snažíme se proto udržovat na oplátku jejich zdraví, co nejdéle to jde,“ říká prezident asociace produktů pro domácí mazlíčky Bob Vetere.  

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1