Články odjinud

Soumrak CEFC v Česku: Čínské skupině krachlo hned několik investic za miliardy korun

Problémy čínské skupiny CEFC způsobily krach hned několika jednání o velkých investicích této společnosti v Česku. Již v březnu skupina oznámila, že nezvýší podíl ve skupině J&T Finance Group. Pod stůl již spadly podle informací webu E15 Premium i další obchody jako například nabídka na koupi televize Nova nebo několika lukrativních pražských nemovitostí. Šlo o investice za miliardy korun. 

Největším obchodem, který skončí nezdarem, je nákup televizní skupiny Central European Media Enterprises, která mimo jiné vlastní největší tuzemskou televizi Novu. O CME usilovalo podle dřívějších informací agentury Reuters konsorcium CEFC a česko-slovenské investiční skupiny Penta. Jednalo s majitelem CME, jímž je americký mediální kolos Time Warner.

„V současné době je to pro Pentu nereálný deal,“ uvádí zdroj obeznámený s průběhem dojednávané transakce. Oficiálně ale Penta záležitost nekomentuje. Ostatně v minulosti ani nepotvrdila informaci Reuters, že společně se CEFC usilovala o CME. „Nebudeme se ke spekulacím vyjadřovat,“ uvedl mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Kromě problémů CEFC s financováním a vyšetřováním jejího šéfa v Číně nenahrává realizaci obchodu ani odmítavý postoj Číny k investicím do zábavy. Přitom právě čínský stát bude mít v CEFC rozhodující roli. Už nyní totiž podle zdrojů agentury Bloomberg skupinu fakticky kontroluje vládní agentura Šanghaj Kuo-šeng a téměř poloviční podíl v CEFC má získat i státní Citic Group.

Více si přečtěte na E15.cz Premium. 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867