Články odjinud

Španělsko láká investory. Zájem o nemovitosti je nejvyšší za dlouhé roky a ceny jsou nižší než před krizí

Španělsko láká investory. Zájem o nemovitosti je nejvyšší za dlouhé roky a ceny jsou nižší než před krizí

Zájem o nemovitosti ve Španělsku se dostal na předkrizovou úroveň. Za loňský rok bylo zaznamenáno 465.000 realitních transakcí, což je nejvíce od roku 2008 a meziročně nárůst skoro o 15 procent. Ceny jsou ale zhruba o 21 procent nižší než v roce 2007, který byl předkrizovým vrcholem. Uvádí to zpráva Národního registru nemovitostí, na kterou se dnes odvolává deník Le Figaro.

Boom na trhu nemovitostí začal ve Španělsku na konci 90. let. Ceny se ale postupně vzdálily reálné tržní hodnotě a v roce 2008 realitní bublina praskla. Světová finanční krize pak způsobila útlum španělské ekonomiky, což mnoha dlužníkům znemožnilo splácet hypotéku.

Současné oživení španělského realitního trhu těží z růstu ekonomiky. Ten loni dosáhl 3,1 procenta a tříprocentní hranici překonal už třetím rokem za sebou. Podle pondělní zprávy mezinárodní ratingové agentury Moody's k růstu přispívají rovněž nízké úroky a klesající nezaměstnanost.

Aktivita na trhu přesto nepřipomíná excesy před rokem 2000, uvádí Moody's. I pokud by se letos prodalo poprvé za za deset let více než půl milionu nemovitostí, stále se to nebude blížit téměř jednomu milionu transakcí ročně před rokem 2007. Podobně jsou i stavební aktivity, ač také na vzestupu, pouze na úrovni 40 procent předkrizového roku 2007.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud