Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spánkem k prosperitě? Západní ekonomiky ročně tratí miliardy dolarů, protože nenechají lidi pořádně vyspat

Spánkem k prosperitě? Západní ekonomiky ročně tratí miliardy dolarů, protože nenechají lidi pořádně vyspat

Spojené státy – 400 miliard dolarů. Japonsko, Německo, Kanada a Velká Británie – 680 miliard dolarů. Takové ztráty ročně utrpí velké ekonomiky kvůli tomu, že nenechají lidi pořádně vyspat. Nedostatek spánku vyvolává únavu, nepozornost a nesoustředěnost, která se negativně podepisuje na kvalitě a efektivitě práce, zjistil průzkum Rand Europe.

Nejde ale jenom o to, že špatně vyspalí lidé pracují hůř. Nastavení moderní ekonomiky vychází z toho, že člověk je schopen fungovat ve stavu permanentního deficitu. Tak tomu ale není. Nekvalitní spánek má přímou souvislost se zvýšeným výskytem obezity, vysokého krevního tlaku nebo srdečních chorob.

Studie, kterou provedla renomovaná společnost Rand Europe na vzorku více než šedesáti tisíc lidí ze západních ekonomik, zaměstnavatelé dělají jenom málo pro to, aby zlepšili způsob, kterým jejich zaměstnanci hospodaří se svým spánkem. Přitom jde o poměrně jednoduchý způsob, jak zefektivnit výrobu. Člověk nemusí být velký makroekonom, aby si spočítal, že vyspalý a zdravý zaměstnanec se vyplatí víc než ten, který se tak dlouho přepracovával, až skončil s infarktem na kapačce.

Cena, kterou zaměstnavatelé tratí na nezodpovědném přístupu k práci, se navíc bude při pokračování současného trendu zvyšovat. Pro Spojené státy tato ztráta bude představovat v roce 2020 až 468 miliard dolarů.

Ještě zajímavější jsou data o tom, jak se s nevyspáním mění produktivita práce. Dělník, který spí denně méně než šest hodin, má o 2,4 procenta nižší produktivitu práce než jeho vyspalý kolega. Na první pohled to není nijak mnoho; ročně už ale takto nevyspalý zaměstnanec ztrácí šest pracovních dní, přičemž pro celé Spojené státy už to dělá 1,23 milionu pracovních dnů.

Aby toho nebylo málo, nevyspalí lidé jsou nebezpeční. Sami mají o třináct procent vyšší pravděpodobnost, že si způsobí zranění. Roku 2013 zavinili nevyspalí lidé na cestě do práce či z práce ve Spojených státech 72 tisíc dopravních nehod, při kterých zahynulo 800 lidí.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744