Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spánkem k prosperitě? Západní ekonomiky ročně tratí miliardy dolarů, protože nenechají lidi pořádně vyspat

Spánkem k prosperitě? Západní ekonomiky ročně tratí miliardy dolarů, protože nenechají lidi pořádně vyspat

Spojené státy – 400 miliard dolarů. Japonsko, Německo, Kanada a Velká Británie – 680 miliard dolarů. Takové ztráty ročně utrpí velké ekonomiky kvůli tomu, že nenechají lidi pořádně vyspat. Nedostatek spánku vyvolává únavu, nepozornost a nesoustředěnost, která se negativně podepisuje na kvalitě a efektivitě práce, zjistil průzkum Rand Europe.

Nejde ale jenom o to, že špatně vyspalí lidé pracují hůř. Nastavení moderní ekonomiky vychází z toho, že člověk je schopen fungovat ve stavu permanentního deficitu. Tak tomu ale není. Nekvalitní spánek má přímou souvislost se zvýšeným výskytem obezity, vysokého krevního tlaku nebo srdečních chorob.

Studie, kterou provedla renomovaná společnost Rand Europe na vzorku více než šedesáti tisíc lidí ze západních ekonomik, zaměstnavatelé dělají jenom málo pro to, aby zlepšili způsob, kterým jejich zaměstnanci hospodaří se svým spánkem. Přitom jde o poměrně jednoduchý způsob, jak zefektivnit výrobu. Člověk nemusí být velký makroekonom, aby si spočítal, že vyspalý a zdravý zaměstnanec se vyplatí víc než ten, který se tak dlouho přepracovával, až skončil s infarktem na kapačce.

Cena, kterou zaměstnavatelé tratí na nezodpovědném přístupu k práci, se navíc bude při pokračování současného trendu zvyšovat. Pro Spojené státy tato ztráta bude představovat v roce 2020 až 468 miliard dolarů.

Ještě zajímavější jsou data o tom, jak se s nevyspáním mění produktivita práce. Dělník, který spí denně méně než šest hodin, má o 2,4 procenta nižší produktivitu práce než jeho vyspalý kolega. Na první pohled to není nijak mnoho; ročně už ale takto nevyspalý zaměstnanec ztrácí šest pracovních dní, přičemž pro celé Spojené státy už to dělá 1,23 milionu pracovních dnů.

Aby toho nebylo málo, nevyspalí lidé jsou nebezpeční. Sami mají o třináct procent vyšší pravděpodobnost, že si způsobí zranění. Roku 2013 zavinili nevyspalí lidé na cestě do práce či z práce ve Spojených státech 72 tisíc dopravních nehod, při kterých zahynulo 800 lidí.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867