Stále více podnikatelů platí DPH za jiné. Stát na ně prý přenáší svou odpovědnost za výběr daní | info.cz

Články odjinud

Stále více podnikatelů platí DPH za jiné. Stát na ně prý přenáší svou odpovědnost za výběr daní

Bezmála 2400 firem zaplatilo loni DPH z kupovaného zboží finančnímu úřadu namísto dodavateli. A to proto, aby se vyhnuly hrozbě povinnosti platit daň za svého obchodního partnera, kterého finanční úřad z rozličných důvodů vyhodnotil jako rizikového. Podle podnikatelů tak na byznys dopadá břímě odpovědnosti státu za výběr daně. Ministerstvo financí přitom ve své politice polevit nehodlá, od dubna naopak škálu ručení ještě rozšíří.

„V zákonem stanovených případech ručí odběratel za DPH nezaplacenou dodavatelem. Podnikatel se může bránit tím, že daň odvede přímo na účet finančního úřadu.

Pokud však podnikatel takovouto situaci nemá se svým obchodním partnerem ošetřenou ve smlouvě, může se stát, že DPH zaplatí dvakrát, jednou dodavateli a jednou přímo finančnímu úřadu,“ upozorňuje analytička poradenské společnosti Deloitte Jiřina Procházková. Ručení za DPH dodavatele už má oběti. 

Návrh na insolvenci podala sama na sebe začátkem března firma Vítkovice Revmont z impéria Vítkovice Machinery Group podnikatele Jana Světlíka. Důvodem byl účet na 38 milionů korun, který firmě nařídil zaplatit za dodavatele Finanční úřad Moravskoslezského kraje. Částka přitom odpovídá více než pětině tržeb společnosti za celý loňský rok.

Celý text si můžete přečíst na webu E15. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud