Stát drtí podnikatele kontroverzním daňovým opatřením. Zabavil jim už více než tři miliardy | info.cz

Články odjinud

Stát drtí podnikatele kontroverzním daňovým opatřením. Zabavil jim už více než tři miliardy

Finanční správa v loňském roce vybrala na takzvaných zajišťovacích příkazech 3,3 miliardy korun, uvedl týdeník Ekonom. Českým podnikatelům ale vadí přílišné nadužívání tohoto opatření, které může vést až k jejich likvidaci.

Zajišťovací příkaz je nástroj, který má finanční správa k ruce proti předpokládaným neplatičům daní. Pokud berní úředníci pojmou podezření, že daná firma nemá v plánu zaplatit daně, můžou jí vystavit zajišťovací příkaz a předpokládaný objem daní vyinkasovat v předstihu. Přestože dříve se s tímto poměrně extrémním finančním nástrojem zacházelo velmi sporadicky, v posledních měsících se evidentně hráze protrhly.

V čem je problém? V případě zajišťovacího příkazu je plátce povinen zaplatit požadovanou částku během tří dnů, v některých případech je lhůta ještě kratší a výjimkou nebývá ani vyhlášení exekuce ještě předtím, než je zajišťovací příkaz plátci daně doručen. Odvolat se proti příkazu sice možné je, nicméně bez odkladného účinku na povinnost zaplatit, říká pro server Peníze.cz Ondřej Moravec, člen rady Unie daňových poplatníků.

Přestože je zajišťovací příkaz dobrý sluha v případě, kdy se podvodná firma snaží honem zbavit svých aktiv, v případě masivního nadužívání vůči podnikatelům se stává zlým pánem. „Enormní nárůst zajišťovacích příkazů, kdy stát místo zjišťování strůjců karuselů jen trest přesune na obchodního partnera, je pouze jeden z mnoha dokladů toho, že ministr financí Andrej Babiš přistoupil k narovnávání podnikatelského prostředí stylem, že když se kácí les, létají třísky,“ myslí si David Klimeš ve svém komentáři pro týdeník Ekonom.

Nástroj zajišťovacího příkazu má finanční správa využívat zejména vůči takzvaným karuselovým podvodům. Ty jsou významnou částí úniků daně z přidané hodnoty a fungují tak, že organizované skupiny obvykle využívají přeshraničního obchodu v Evropské unii, při kterém je dodání zboží mezi státy osvobozené od DPH. Obchodník však zmizí a s ním zmizí i DPH, které měl odvést státu. Kvůli tomu jsou chybějící obchodníci označováni také jako bílí koně.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud