Stát dusí české zbrojovky přílišnou byrokracií. Ve výhodě jsou zahraniční dodavatelé | info.cz

Články odjinud

Stát dusí české zbrojovky přílišnou byrokracií. Ve výhodě jsou zahraniční dodavatelé

Ministerstvo obrany vyžaduje nová bezpečnostní osvědčení od tuzemských firem, i když podle expertů nemusí. Zvýhodňováni jsou tak zahraniční dodavatelé armády.

Striktní vyžadování prověrek českých zbrojovek ministerstvem obrany nahrává při soutěžích o armádní zakázky zahraničním firmám. O ty jako takové se Národní bezpečnostní úřad nezajímá. Prověřuje jen jejich tuzemské pobočky, které osvědčení získávají zpravidla rychle, protože v nich pracuje jen několik málo lidí. 

 „Podmínka prověrky je ze strany ministerstva obrany vždy deklarována od začátku vyjednávání o smlouvě. Samotné získání prověrky je záležitostí dané firmy a Národního bezpečnostního úřadu,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. 

 S postupem obrany nesouhlasí i někteří právníci. Podle advokátní kanceláře NKL Legal by zajištění ochrany utajovaných informací nemělo bezdůvodně omezovat hospodářskou soutěž. „A znemožňovat tak účast jinak způsobilým dodavatelům či naopak některým dodavatelům poskytovat konkurenční výhodu,“ stojí v právním stanovisku s tím, že antimonopolní úřad by mohl označit takový postup za nepřiměřený a diskriminační.

>>> Pokračování článku si přečtěte na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud