Články odjinud

Stát hledal, kdo mu dodá tuny sušeného masa a mléka. Do tendru se nikdo nepřihlásil

Stát hledal, kdo mu dodá tuny sušeného masa a mléka. Do tendru se nikdo nepřihlásil
 

Do tendrů na dodání 1500 tun sušeného mléka a 150 tun zmraženého masa se nikdo nepřihlásil. Stát zadávací podmínky vyhodnotí a vypíše zakázky znovu. ČTK to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Tendr na dodání a ochraňování mléka na čtyři roky měl mít cenu zhruba 100 milionů korun, u masa šlo o 21 milionů.

Správa bude zjišťovat, zda podmínky tendrů nejsou příliš přísné. Zatím není jasné, kdy se soutěž přesně znovu vypíše, nejspíš ale podle Švagra v blízkých měsících. V současnosti má stát zásoby základních potravin na jeden a půl dne, dlouhodobě se je snaží navýšit na tři dny.

Loni v tendru na dodání 1000 tun sušeného mléka vyhrála mlékárna Hlinsko z koncernu Agrofert, dřív vlastněného ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), a opočenská mlékárna Bohemilk ze skupiny Interlacto. Správa za mléko měla zaplatit 78,6 milionu korun.

Stát podle dřívějšího vyjádření mluvčí správy Edity Pechalové plánuje navyšovat potravinové zásoby i nadále. V dohledné době chce vypsat veřejnou soutěž například na čaj, těstoviny, čočku, hrách a masové konzervy.

SSHR schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.

Nouzové zásoby ropy kryjí spotřebu státu na více než 90 dnů, zásoby obilí musí vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu.

 

Články odjinud