Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stát musí českému průmyslu pomoci. Nebo mu alespoň neházet klacky pod nohy, tvrdí odborníci

Stát musí českému průmyslu pomoci. Nebo mu alespoň neházet klacky pod nohy, tvrdí odborníci

Digitalizace, automatizace, robotizace. To jsou hlavní trendy, se kterými se bude muset český průmysl v příštích letech vyrovnat, pokud bude chtít zachovat svou konkurenceschopnost a zůstat motorem české ekonomiky. Během konference k příležitosti 100 let od vzniku Svazu průmyslu a dopravy se na tom shodli hlavní řečníci s tím, že pomoc průmyslu by měla přijít i z veřejné sféry. 

Hlavním tématem pondělní konference o budoucnosti českého průmyslu byl nástup nových trendů, někdy označovaný jako průmysl 4.0. „Pokud české firmy nezefektivní výrobu a procesy, můžou zkrachovat či zmizet z trhu,“ míní Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle Hanáka však může společnostem v tomto ohledu pomoci stát. „Potřebujeme, aby rychle dokončil dálniční sítě, zajistil v celé České republice vysokorychlostní internet a digitalizoval státní správu,“ apeluje Hanák.

Přitom například v oblasti datové infrastruktury na tom Česká republika není nejlépe, ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi patříme spíše na chvost žebříčku. V loňském indexu DESI, který sleduje v rámci EU podíl občanů na využívání moderních technologií a směřování jejich aktivit, dosahuje Česko v oblasti konektivity podprůměrného skóre a řadí se až na 16. místo mezi zeměmi EU.

Podle Miroslavy Kopicové, ředitelky Národního vzdělávacího fondu, je třeba, aby se elity ze soukromého sektoru dostaly do vedení státu. „Tam, kde jsme nyní, jsme se dostali hlavně díky elitám v průmyslu a rezervách v lidských zdrojích. Na prorůstových trendech je ale zapotřebí dále pracovat. Potřebujeme politiky, které nastaví správné trendy ve fiskální či sociální oblasti a na trhu práce, jen tak budeme moci navázat na dosavadní růstový vývoj,“ uvedla Kopicová.

Podle ekonoma a zakladatele 6D Academy Pavla Kysilky jsou to přitom nové technologie, které smazávají klíčové tradiční konkurenční výhody Česka. „Roboti podepření umělou inteligencí jsou stále levnější, pracují 168 hodin týdně a nejsou v odborech, což je velká konkurence pro levnou pracovní sílu. A technologie blockchainu a virtuální reality začínají odmazávat výhody, které nám plynuly z naší blízkosti Německu a centrálního umístění v Evropě,“ uvedl bývalý guvernér centrální banky.

„Když s investory hovořím o tom, co je podle nich klíčový faktor k udržení výrobních kapacit, tak je to především kvalifikovaná pracovní síla, rozvinutá dopravní infrastruktura, příznivé podmínky pro práci a podnikání, a digitalizace státní správy a samosprávy. To jsou čtyři pilíře, které do budoucna potřebujeme,“ uzavřel Kysilka.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744