Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stát musí českému průmyslu pomoci. Nebo mu alespoň neházet klacky pod nohy, tvrdí odborníci

Stát musí českému průmyslu pomoci. Nebo mu alespoň neházet klacky pod nohy, tvrdí odborníci

Digitalizace, automatizace, robotizace. To jsou hlavní trendy, se kterými se bude muset český průmysl v příštích letech vyrovnat, pokud bude chtít zachovat svou konkurenceschopnost a zůstat motorem české ekonomiky. Během konference k příležitosti 100 let od vzniku Svazu průmyslu a dopravy se na tom shodli hlavní řečníci s tím, že pomoc průmyslu by měla přijít i z veřejné sféry. 

Hlavním tématem pondělní konference o budoucnosti českého průmyslu byl nástup nových trendů, někdy označovaný jako průmysl 4.0. „Pokud české firmy nezefektivní výrobu a procesy, můžou zkrachovat či zmizet z trhu,“ míní Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle Hanáka však může společnostem v tomto ohledu pomoci stát. „Potřebujeme, aby rychle dokončil dálniční sítě, zajistil v celé České republice vysokorychlostní internet a digitalizoval státní správu,“ apeluje Hanák.

Přitom například v oblasti datové infrastruktury na tom Česká republika není nejlépe, ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi patříme spíše na chvost žebříčku. V loňském indexu DESI, který sleduje v rámci EU podíl občanů na využívání moderních technologií a směřování jejich aktivit, dosahuje Česko v oblasti konektivity podprůměrného skóre a řadí se až na 16. místo mezi zeměmi EU.

Podle Miroslavy Kopicové, ředitelky Národního vzdělávacího fondu, je třeba, aby se elity ze soukromého sektoru dostaly do vedení státu. „Tam, kde jsme nyní, jsme se dostali hlavně díky elitám v průmyslu a rezervách v lidských zdrojích. Na prorůstových trendech je ale zapotřebí dále pracovat. Potřebujeme politiky, které nastaví správné trendy ve fiskální či sociální oblasti a na trhu práce, jen tak budeme moci navázat na dosavadní růstový vývoj,“ uvedla Kopicová.

Podle ekonoma a zakladatele 6D Academy Pavla Kysilky jsou to přitom nové technologie, které smazávají klíčové tradiční konkurenční výhody Česka. „Roboti podepření umělou inteligencí jsou stále levnější, pracují 168 hodin týdně a nejsou v odborech, což je velká konkurence pro levnou pracovní sílu. A technologie blockchainu a virtuální reality začínají odmazávat výhody, které nám plynuly z naší blízkosti Německu a centrálního umístění v Evropě,“ uvedl bývalý guvernér centrální banky.

„Když s investory hovořím o tom, co je podle nich klíčový faktor k udržení výrobních kapacit, tak je to především kvalifikovaná pracovní síla, rozvinutá dopravní infrastruktura, příznivé podmínky pro práci a podnikání, a digitalizace státní správy a samosprávy. To jsou čtyři pilíře, které do budoucna potřebujeme,“ uzavřel Kysilka.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867