Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stát si došlápl na provozovatele kvízomatů. Na daních musejí doplatit miliony

Stát si došlápl na provozovatele kvízomatů. Na daních musejí doplatit miliony

Stát v posledních dvou letech odhalil a zajistil přes tisíc nelegálních výherních automatů zvaných kvízomaty. Nyní jejich provozovatelům vyměřil i daň za jejich provoz. 

Specializovaný finanční úřad požaduje po provozovatelích výherních automatů označovaných jako kvízomaty odvod z výnosů jejich činnosti za loňský rok ve výši 198 milionů korun. Provozovatelé kvízomatů totiž dosud tvrdili, že se nejedná o herní zařízení, ale o přístroj nabízející vědomostní soutěž kombinovanou právě s klasickým zpoplatněným výherním automatem. Loterijní daň proto platit nechtěli. Stát ale považuje tyto přístroje za hazard, a kvůli tomu jich také za poslední dva roky zajistil více než tisíc.

„Státní finanční úřad vypočetl částku necelých 198 milionů z podkladů předložených provozovateli nelegálních loterií a jiných podobných her. Jedná se zejména o rozdíl mezi vsazenými a vyplacenými částkami,“ řekla deníku E15 mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. „Uvedená částka byla rozhodnuta především vůči provozovatelům takzvaných kvízomatů,“ dodala.

V Česku začal růst počet kvízomatů zhruba před třemi lety poté, co se zvýšila daň z provozování výherních automatů z 20 na 28 procent, od letošního roku pak na 35 procent. Mnohé firmy proto automaty začaly „maskovat“ tím, že na začátku hry je hráč dotázán na vědomostní otázky a teprve poté může začít hrát.¨

To ale stát neuznal a začal jejich provozovatele jako nelegální vyhledávat. V červenci roku 2015 stát založil i speciální tým s názvem Výhra zaměřený na nelegální provozování automatů. Do loňského léta zabavil tým zhruba tisícovku herních zařízení a čtyři miliony korun. 

Další byznysové zprávy z E15.cz si můžete přečíst ZDE

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744