Stát versus solární investoři: Ministerstvo šlo do protiútoku, žaluje nález o miliardovém odškodném | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stát versus solární investoři: Ministerstvo šlo do protiútoku, žaluje nález o miliardovém odškodném

Stát versus solární investoři: Ministerstvo šlo do protiútoku, žaluje nález o miliardovém odškodném

Spor investorů do tuzemských solárních elektráren se od arbitrážního soudu zčásti přesunul před civilní soud v Ženevě. České ministerstvo financí žádá zrušení rozhodnutí arbitrů.

Příběh, v němž se točí miliardy korun jako možné odškodné pro solární investory, kteří žalují Českou republiku kvůli zpětnému uvalení solární daně, pokračuje. V případě skupiny investorů Natland Investment Group, Natland Group, G.I.H.G. a Radiance Energy Holding nastal další zvrat.

Jak deník E15 již dříve informoval, má ministerstvo financí už od konce loňského roku zprávu, podle níž tři nezávislí arbitři rozhodli, že firmy by mohly mít na odškodnění od státu nárok. Ministerstvo financí teď udělalo protitah. Podle dvou nezávislých zdrojů deníku E15 úřad Aleny Schillerové před časem zažaloval nález arbitrů u civilního soudu v Ženevě a požaduje jeho zrušení.

„Žaluje například zrušení rozhodčího nálezu s tím, že není v souladu s pravidly arbitrážního řízení, nebo že byla pravidla porušena,“ říká jeden ze zdrojů deníku E15, jenž zároveň tvrdí, že ministerstvo zpochybnilo v žalobě i samotné osoby arbitrů či že je rozhodnutí psáno nesrozumitelně. 

„Je to klasická zdržovací taktika, dá jim to dalšího půl roku na oddálení případné prohry,“ uvedl druhý zdroj.

Čtěte pokračování článku na webu E15 >>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.