Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stávka pilotů Lufthansy nekončí. Dopad má i na Česko

Stávka pilotů Lufthansy nekončí. Dopad má i na Česko

Stávka pilotů německého dopravce se protáhne i na sobotu, cestující tak musejí opět počítat s komplikacemi. Společnost nabídla svým zaměstnancům nový návrh smlouvy, zohledňující požadované navýšení mezd, piloti ani tentokrát na nabídku nepřistoupili.

Sobota bude už čtvrtým dnem v řadě, kdy stávkují piloti německé letecké společnosti Lufthansa. Těm se nelíbí, jakým způsobem v současnosti rostou jejich mzdy a požadují po společnosti navýšení stávajících hodnot.

Stávka společnosti Lufthansa způsobila problémy letecké dopravě nad Evropou.Stávka společnosti Lufthansa způsobila problémy letecké dopravě nad Evropou.autor: EPA, Reuters

Vedení Lufthansy v pátek navrhlo svým zaměstnancům každoroční růst o 4,4 % ve dvoufázovém vyrovnání v průběhu roku 2018. Kromě toho by se pilotům dostalo jednorázového příplatku za uplynulé období, kdy byl růst mezd tříprocentní. Společnost by jim vyplatila 1,8 násobku měsíčního platu, což v některých případech činí až 24 tisíc euro.

Stávkující strana považuje tuto nabídku za nedostatečnou a bude v protestu pokračovat i nadále. Oproti předchozím dnům se tentokrát stávka dotkne především dálkových letů. V neděli stroje s ohledem na cestující opět vzlétnou, není ovšem jisté, zda tomu tak bude i další dny.

Jen v pátek musela Lufthansa kvůli stávce svých zaměstnanců zrušit 830 letů. Čechů se dotklo zrušení letů především na lince do Frankfurtu, kde se rušily čtyři páry spojů a potom také na trase do Mnichova, kde nezvlétly dva lety. Podle údajů společnosti se přerušení provozu v pátek dotklo celosvětově více než sta tisíc pasažérů německých aerolinií. 

Na sto tisíc pasažérů se nedočkalo v pátek svého letu.Na sto tisíc pasažérů se nedočkalo v pátek svého letu.autor: EPA, Reuters

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1