Stop online hazardu v Česku? Zdaleka ne. Firmy pokračují bez licencí | info.cz

Články odjinud

Stop online hazardu v Česku? Zdaleka ne. Firmy pokračují bez licencí

Česká republika bez online sázení. Tak by teď měla reálně vypadat situace na tuzemském internetu. Od začátku roku se totiž do praxe promítá novela, podle které by každá sázková společnost měla mít povolení od Ministerstva financí. Licenci ale zatím nikdo nezískal, sázkařské weby fungují dál a žádné pokuty na nikoho nedopadají.

O licenci podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského požádalo zatím asi 15 společností. Ani jedna ale povolení nezískala a neměla by teď tedy online sázky provozovat. „Podané žádosti jsme zkontrolovali a ke všem jsme měli nějaké výtky, takže společnosti musí něco doplnit. Určitě nemůžeme mluvit o nějakém zpoždění vydávání licencí ze strany ministerstva. Jakmile bude některá žádost kompletní, povolení do pěti dnů vydáme,“ upřesňuje Závodský pro INFO.CZ.

Některé velké sázkařské společnosti jako William Hill nebo BetFair už avizovaly, že z českého trhu raději odejdou. Uživatelé jejich webů by si proto co nejdřív měli vybrat zůstatky na svých účtech, než se stránky úplně zavřou. Následné řešení výběrů přes uživatelskou podporu může být vzhledem k možnému vysokému počtu žádostí nadlouho. Navíc hráči už nadále nebudou moci komunikovat s podporou česky, ale vše se bude řešit už jen v angličtině.

Nepřidají se k odchodu William Hill a BetFairu kvůli byrokratické zátěži brzy i další? „Podle našeho názoru jde o klasické počáteční potíže, které se asi dají pochopit. Na druhou stranu musím říct, že někteří úředníci ve snaze nastavit nový systém přísně a regulativně řeší některé věci až neuvěřitelně puntičkářsky. To občas přináší zbytečné a v podstatě akademické problémy odtržené od reality. To je pak samozřejmě kontraproduktivní a celý proces licencování to zbytečně brzdí,“ uvádí pro INFO.CZ ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek Marek Herman.  

Licencování firem je jen jednou z kapitol nového zákona. Norma počítá i se vznikem registru hráčů, který má být jednou z hlavních novinek. Zatím je ale v nedohlednu. „Zákon považujeme za dobrý první krok. Neexistenci registru ale vnímáme jako hlavní nedostatek. Řada ustanovení tak zatím není ani vymahatelná,“ vysvětluje předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda.

Co tato změna přinese v praxi? Hráči hazardu by se měli osobně registrovat. Buď v sídle sázkařské společnosti, nebo na přepážce CZECH pointu. Registr by měl efektivně zabránit tomu, aby v gamblerství pokračovali ti, kdo pobírají sociální dávky nebo řeší osobní bankrot.

„U registru hráčů počítá zákon s odloženou účinností. Ta je odložená do doby, dokud nesdělíme technickou specifikaci. A tu sdělíme, jakmile dokončíme veřejnou zakázku. Očekáváme, že by se to mohlo spustit v roce 2018,“ dodává k novému systému náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Ministerstvo od 1. ledna může weby nelegálních a nelicencovaných provozovatelů online sázek blokovat. Podle Svobody ze Sdružení občané proti hazardu ale v současnosti funguje ještě minimálně třicet stránek, které nabízejí sázky i bez licence dál. Ministerstvo jim údajně už v pondělí odpoledne odeslalo varovné dopisy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud