Temelín nabírá. Hledá hlavně techniky provozu a inženýry | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Temelín nabírá. Hledá hlavně techniky provozu a inženýry

Temelín nabírá. Hledá hlavně techniky provozu a inženýry

Jaderná elektrárna Temelín letos přijme 80 zaměstnanců. Jde například o techniky provozu, systémové inženýry, technology nebo IT specialisty. ČTK to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Elektrárna má 1188 zaměstnanců. Dlouhodobě tam nejčastěji nastupují absolventi Západočeské univerzity, ČVUT a VUT Brno.

„Jsme na potřebném stavu, nicméně o nové lidi máme stále zájem, a to o absolventy i zkušené odborníky. Letos máme v plánu přijmout osm desítek zaměstnanců, techniky provozu, systémové inženýry, specialisty profesní podpory, technology technické kontroly, IT specialisty nebo provozní elektrikáře," řekl Sviták. Každý rok má elektrárna zájem i o operátory.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Loni a předloni posiloval Temelín kontrolní útvary. Za uplynulé dva roky zde našlo práci 183 lidí. Letos budou nábory souviset především s generační obměnou a s vykrýváním běžných personálních změn. „Například do roku 2020 vznikne nárok na odchod do důchodu více než třem desítkám odborníků a my musíme být na jejich odchod připraveni," uvedl mluvčí.

Nových míst vznikne letos jen několik, například pozice specialisty hodnocení konfigurace jaderných elektráren nebo projektanta-konstruktéra. Uchazečů o práci má Temelín dost. Spolupracuje se středními i vysokými školami, účastní se pracovních veletrhů, pořádá odborné stáže. V jižních Čechách spolupracuje se 13 středními školami, v ČR s technicky zaměřenými vysokými školami. „Dlouhodobě u nás nacházejí uplatnění nejčastěji absolventi Západočeské univerzity, ČVUT Praha nebo VUT Brno," řekl Sviták.

Zaměstnancům energetické společnosti ČEZ vzrostou letos smluvní mzdy o 2,2 procenta a tarifní mzdy o šest procent. Průměrnou mzdu firma nesděluje. „Mzdy v ČEZ jsou zcela konkurenceschopné a v sektoru energetiky jednoznačně nadprůměrné," řekl mluvčí. Platy v Temelíně jsou i vyšší než je jihočeská průměrná mzda, jež byla loni ke třetímu čtvrtletí 26.207 Kč.

Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 16,48 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.