Téměř polovina prodejců pyrotechniky loni porušila předpisy, někteří prodávali petardy nezletilým | info.cz

Články odjinud

Téměř polovina prodejců pyrotechniky loni porušila předpisy, někteří prodávali petardy nezletilým

Téměř padesát procent prodejců zábavní pyrotechniky, které v loňském roce kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušilo při nabídce, prodeji a skladování těchto výrobků předpisy.

Inspektoři v loňském roce provedli 147 kontrol zaměřených na zábavní pyrotechniku a pochybení zjistili v 67 případech. V souvislosti s tím zakázali prodej 264 pyrotechnických výrobků za téměř 60.000 korun a uložili 24 pokut ve výši 96.000 Kč.

S ohledem na zákon o ochraně spotřebitele bylo nejčastěji zjištěnou chybou to, že obchodník neinformoval zákazníka o ceně výrobku a nevydal doklad o jeho zakoupení. V případě zákona o pyrotechnice se prodejci podle ČOI nejčastěji dopouštěli toho, že nedostatečně vedli evidenci skladovaných pyrotechnických výrobků.

U osmi obchodníků kontroloři zjistili porušení obecných požadavků na skladování pyrotechniky, pět jich porušilo zákaz skladovat a prodávat výrobky jako prskavky, bouchací kuličky nebo praskací provázky mimo prodejní místnost a dalších šest prodalo petardy, římské svíce, menší rakety, bengálské ohně nebo větší rotující předměty zákazníkům mladším 18 let, ačkoli to zákon zakazuje.

Čtyři případy, ve kterých kontroloři zjistili, že obchodníci nabízejí k prodeji zábavní pyrotechniku, kterou mohou používat je lidé s průkazem odpalovače pyrotechniky, postoupila ČOI k dalšímu opatření Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud