Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Téměř polovina prodejců pyrotechniky loni porušila předpisy, někteří prodávali petardy nezletilým

Téměř polovina prodejců pyrotechniky loni porušila předpisy, někteří prodávali petardy nezletilým

Téměř padesát procent prodejců zábavní pyrotechniky, které v loňském roce kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušilo při nabídce, prodeji a skladování těchto výrobků předpisy.

Inspektoři v loňském roce provedli 147 kontrol zaměřených na zábavní pyrotechniku a pochybení zjistili v 67 případech. V souvislosti s tím zakázali prodej 264 pyrotechnických výrobků za téměř 60.000 korun a uložili 24 pokut ve výši 96.000 Kč.

S ohledem na zákon o ochraně spotřebitele bylo nejčastěji zjištěnou chybou to, že obchodník neinformoval zákazníka o ceně výrobku a nevydal doklad o jeho zakoupení. V případě zákona o pyrotechnice se prodejci podle ČOI nejčastěji dopouštěli toho, že nedostatečně vedli evidenci skladovaných pyrotechnických výrobků.

U osmi obchodníků kontroloři zjistili porušení obecných požadavků na skladování pyrotechniky, pět jich porušilo zákaz skladovat a prodávat výrobky jako prskavky, bouchací kuličky nebo praskací provázky mimo prodejní místnost a dalších šest prodalo petardy, římské svíce, menší rakety, bengálské ohně nebo větší rotující předměty zákazníkům mladším 18 let, ačkoli to zákon zakazuje.

Čtyři případy, ve kterých kontroloři zjistili, že obchodníci nabízejí k prodeji zábavní pyrotechniku, kterou mohou používat je lidé s průkazem odpalovače pyrotechniky, postoupila ČOI k dalšímu opatření Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1