Téměř polovina prodejců pyrotechniky loni porušila předpisy, někteří prodávali petardy nezletilým | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Téměř polovina prodejců pyrotechniky loni porušila předpisy, někteří prodávali petardy nezletilým

Téměř polovina prodejců pyrotechniky loni porušila předpisy, někteří prodávali petardy nezletilým

Téměř padesát procent prodejců zábavní pyrotechniky, které v loňském roce kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušilo při nabídce, prodeji a skladování těchto výrobků předpisy.

Inspektoři v loňském roce provedli 147 kontrol zaměřených na zábavní pyrotechniku a pochybení zjistili v 67 případech. V souvislosti s tím zakázali prodej 264 pyrotechnických výrobků za téměř 60.000 korun a uložili 24 pokut ve výši 96.000 Kč.

S ohledem na zákon o ochraně spotřebitele bylo nejčastěji zjištěnou chybou to, že obchodník neinformoval zákazníka o ceně výrobku a nevydal doklad o jeho zakoupení. V případě zákona o pyrotechnice se prodejci podle ČOI nejčastěji dopouštěli toho, že nedostatečně vedli evidenci skladovaných pyrotechnických výrobků.

U osmi obchodníků kontroloři zjistili porušení obecných požadavků na skladování pyrotechniky, pět jich porušilo zákaz skladovat a prodávat výrobky jako prskavky, bouchací kuličky nebo praskací provázky mimo prodejní místnost a dalších šest prodalo petardy, římské svíce, menší rakety, bengálské ohně nebo větší rotující předměty zákazníkům mladším 18 let, ačkoli to zákon zakazuje.

Čtyři případy, ve kterých kontroloři zjistili, že obchodníci nabízejí k prodeji zábavní pyrotechniku, kterou mohou používat je lidé s průkazem odpalovače pyrotechniky, postoupila ČOI k dalšímu opatření Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.