Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tesla v Česku? Firma zvažuje, že tu postaví obří továrnu

Tesla v Česku? Firma zvažuje, že tu postaví obří továrnu

Česko má velkou naději, že se stane cílem jedné z nejzajímavějších investic současnosti. Mohla by tu vzniknout obří továrna americké společnosti Tesla. S odvoláním na důvěryhodné zdroje ve firmě to napsal americký blog Space Invader, který se dění v Tesle věnuje. Musk kromě České republiky ale uvažuje i o Polsku, Maďarsku nebo Rumunsku.

O Česku se začíná spekulovat jen několik dnů poté, co miliardář a inovátor Elon Musk oznámil, že plánuje v Evropě vybudování nového závodu své automobilky. Ministr průmyslu Jan Mládek se už v minulosti vyjádřil, že Česko by podobnou investici rádo přilákalo. Dva roky zpět jeho slova mohla vyvolávat údiv, nyní se zdá, že něco takového není nepravděpodobné.

Americký blog Space Invader tvrdí, že mu důvěryhodné zdroje oznámily, že Musk uvažuje o stavbě továrny v Česku, Polsku, Maďarsku, nebo Rumunsku. "Ministerstvo průmyslu a obchodu nekomentuje investiční záměry do té doby, než začnou nabývat reálných obrysů a dokud k tomu nezíská souhlas potenciálního investora," uvedl pro Info.cz Roman Prorok z ministerstva průmyslu a obchodu.

Podle něj by nicméně MPO výrobu elektromobilů uvítalo, protože tato oblast patří k jeho prioritám. Česko má proti zbylým zemím minimálně jednu výhodu. To jsou zásoby lithia, které je nezbytně nutné pro výrobu lithium-iontových baterií, které jsou základem pohonu vozů Tesla.

Podle týdeníku Respekt společnost Geomet těžaře Otto Janouta může začít s těžbou lithia nedaleko Dubí v severních Čechách. Tamní zásoby se odhadují na zhruba 330.000 tun lithia, což by z tohoto regionu dělalo jedno z největších nalezišť na světě. Jediným problémem, který zahájení těžby zatím hatí, je nedostatek finančních prostředků Geometu. Těžba jedné tuny lithia v Jižní Americe vyjde na zhruba 2000 dolarů, Janout ovšem tvrdí, že by dokázal vzácný prvek těžit laciněji, ale zatím od nikoho z investorů peníze nezískal.

To by se nicméně mohlo brzy změnit, protože podle zdrojů Info.cz se někteří čeští investoři zajímají nejen o společnost Geomet, ale i o samotnou stavbu Muskovy továrny. Ta by se měla mírně lišit od továrny zvané Gigafactory 1, kterou firma staví v americké Nevadě. První stoprocentně soběstačná továrna se bude věnovat jen výrobě baterií, zatímco její evropská verze by měla vyrábět i vozidla. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1