Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Textilní a oděvní průmysl si v Česku polepšil. Tržby rostly o 2,17 procenta

Textilní a oděvní průmysl si v Česku polepšil. Tržby rostly o 2,17 procenta

Tržby v textilním a oděvním průmyslu loni rostly o 2,7 procenta na 53,5 miliardy korun. Rychleji rostl oděvní průmysl, a to o 6,3 procenta na 7,3 miliardy korun. Textilní průmysl rostl o 2,2 procenta. Ještě rychleji než tržby rostly mzdy, avšak produktivita práce stagnovala, vyplývá z tiskové zprávy Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK). Ve statistice jsou firmy, které mají alespoň 20 zaměstnanců.

Platy se zvyšovaly průměrně o 4,6 procenta, firmy tedy reagovaly na obecný tlak na zvyšování mezd a zároveň na nedostatek zaměstnanců. Průměrná mzda však stále zůstává hluboko pod celostátní mzdovým průměrem a loni dosáhla 20.200 korun. Rychleji rostla mzda v oděvním průmyslu, a to o více než šest procent. Loni činila 16.100 korun, což je o 6100 korun méně než v průmyslu textilním. Kožedělný průmysl se pohybuje mzdově mezi těmito hodnotami.

Podniky loni nabíraly nové zaměstnance, v textilním a oděvním průmyslu jich bylo 33.400, což je nárůst 2,9 procenta. Po letech, kdy tato odvětví propouštěla, trvá mírný růst ekonomických ukazatelů v posledních třech letech. Do budoucna však hrozí omezování výroby či její ukončení z důvodu nedostatku kvalifikované pracovní síly. „Řada textiláků a obuvníků je v předdůchodovém věku a chybí vzdělaní mladí. V současnosti nejsou některé firmy schopné sehnat ani nekvalifikované lidi, kteří by chtěli pracovat, proto se poohlížejí po zahraničních pracovnících," řekla ČTK tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová.

Loni rostl také export, textilákům o 5,4 procenta, oděvní průmysl vyvážel dokonce o třetinu více v porovnání s rokem 2015. Zčásti však jde reexport. Zatímco textil si drží kladnou bilanci zahraničního obchodu, u oděvního je záporná.

„Loni se potvrdil dlouhodobý růstový trend tohoto odvětví průmyslu, který se nastartoval už v roce 2010. Růst tržeb i mezd je pozitivní, méně pozitivní je, že se nedařilo udržet růst produktivity práce. Jedním z hlavních důvodů je, že se odvětví obtížně vyrovnávalo s výrazným růstem ceny práce doprovázeným zvýšenou fluktuací zaměstnanců a s ní související potřebou zapracovávat stále nové pracovníky, kteří zpočátku nedosahovali požadovaných výkonů," uvedl výkonný ředitel ATOK Jiří Česal.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744