Těžká rána pro Zuckerberga. Akcie Facebooku ztrácejí na burze téměř pětinu hodnoty | info.cz

Články odjinud

Těžká rána pro Zuckerberga. Akcie Facebooku ztrácejí na burze téměř pětinu hodnoty

Akcie americké internetové společnosti Facebook zahájily dnešní obchodování prudkým poklesem, za kterým jsou obavy o budoucí zisky podniku. Firma ve středu varovala, že na její hospodářské výsledky budou mít po několik let negativní dopad náklady na zlepšování ochrany soukromí uživatelů. Akcie Facebooku krátce po zahájení ztrácely až 19,6 procenta, což představuje nejprudší jednodenní propad od jejich vstupu na burzu v roce 2012.

Téměř pětinový pokles ceny akcií snížil tržní hodnotu podniku zhruba o 124 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč). Hodnota majetku zakladatele a šéfa firmy Marka Zuckerberga v důsledku toho klesla o téměř 16 miliard dolarů (352 miliard Kč), uvedla agentura Reuters.

Facebook ve středu zveřejnil hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí, které z hlediska tržeb i počtu uživatelů zaostaly za očekáváním. Podle analytiků byly čtvrtletní výsledky první známkou toho, že na firmu mají negativní vliv nová evropská pravidla pro ochranu osobních údajů a skandály kolem nakládání s údaji uživatelů.

Přístup Facebooku k ochraně soukromí se letos dostal do centra pozornosti po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa.

Tržby společnosti Facebook se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily o 42 procent na 13,23 miliardy dolarů. Zaostaly však za očekáváním analytiků, kteří je odhadovali na 13,36 miliardy dolarů. Tempo jejich růstu navíc bylo nejpomalejší za téměř tři roky. Růst tržeb rovněž zaostal za růstem nákladů, které se zvýšily o 50 procent. Čtvrtletní zisk podniku vzrostl o 31 procent na 5,1 miliardy dolarů.

Proč: Facebook a data, která na vás má autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud