Titul EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje získali majitelé společnosti Alca plast | info.cz

Články odjinud

Titul EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje získali majitelé společnosti Alca plast

Titul EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje získali majitelé společnosti Alca plast
 

EY Podnikateli roku Jihomoravského kraje se stali Radka Prokopová a František Fabičovic – manželé a partneři v byznysu, majitelé společnosti Alca plast. Ta je úspěšnou rodinnou firmou a největším výrobcem sanitární techniky ve střední a východní Evropě, jehož výrobky se exportují do více než 70 zemí světa.

Nezávislá porota ocenila u majitelů Alca plastu nejen skvělé týmové vedení společnosti, angažovanost manželů v regionu a zvelebování veřejného prostoru v Jihomoravském kraji, ale především úspěchy jejich firmy doma i ve světě. „Cílevědomost, odvaha a smysluplný záměr – to jsou hlavní znaky, které charakterizují úspěšného podnikatele. A úspěšní podnikatelé hrají důležitou roli v pestré mozaice prosperity každého regionu. Jsme si vědomi toho, že právě tito lidé jsou a vždy budou hybnou silou ekonomického rozvoje našeho kraje. To je mimo jiné důvod pro spolupráci kraje se všemi subjekty zastupujícími ekonomickou sféru a také pro jejich podporu,“ uvedl Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.

Alca plast

Když se František Fabičovic na počátku 90. let rozhodl podnikat, zvolil oblast sanitární techniky, ve které viděl perspektivu. Téměř každý tehdy stavěl nebo rekonstruoval a kvalitní sanity byl nedostatek. Doma v Břeclavi v garáži začal provozovat velko- a maloobchod a po pár letech se přesunul do větších prostor. Radka Prokopová tou dobou v Praze vedla úspěšnou eventovou agenturu.

Než se s Františkem vzali, přestěhovala se za ním a svůj obor opustila. V Břeclavi spojili své síly a několikaleté zkušenosti z podnikání v rozdílných odvětvích, navázali na Františkovu původní firmu a v roce 1998 spolu založili Alca plast. V začátcích měli jen málo vlastních výrobků, dnes ve firmě probíhá kompletní vývoj i výroba a široké portfolio čítá téměř 600 sanitárních produktů. Zahrnuje mimo jiné různé typy sifonů, ventilů, vpustí, žlabů a dalších druhů odvodnění, armatury, splachovače nebo WC sedátka. Díky nejmodernějším technologiím a propracovanému designu se firma pyšní řadou mezinárodních ocenění, včetně prestižní Red Dot Award. Je lídrem na českém a slovenském trhu a úspěšně vyváží do více než 70 zemí světa.

S obratem přes 1,3 miliardy korun patří Alca plast mezi nejprestižnější zaměstnavatele v regionu a aktuálně zde pracuje téměř 500 lidí. Zaměstnancům firma poskytuje řadu zajímavých benefitů a samozřejmostí je kontinuální vzdělávání v oboru. Propracovaný systém zahrnuje i vlastní školicí středisko, kterým už prošly na 3,5 tisíce lidí, a to nejen z řad zaměstnanců. Firma také dlouhodobě úspěšně spolupracuje se středními a vysokými školami.

František s Radkou jsou patrioti a v rámci regionálního sponzoringu přispívají na vozíky pro hendikepované a podporují lokální mládežnické fotbalové kluby a řadu kulturních projektů. Firma je partnerem Lednicko-Valtického hudebního festivalu a zaměřuje se i na drobné hudební a taneční soubory. František se také aktivně věnuje myslivosti a ochraně přírody. Již 20 let na Břeclavsku financuje a s láskou buduje oboru Obelisk, unikátní a ceněný krajinářský projekt, díky němuž se do okolní půdy navrátila ztracená voda a řada živočichů. Před pár lety s Radkou ve Valticích založili stejnojmenné vinařství, které si ve velké konkurenci brzy získalo jméno.

Manželé společně vychovávají dvě dnes již téměř dospělé děti. Nejen jim, ale i celému trhu by jako podnikatelský odkaz rádi předali to, že kvalita se vyplácí, a že když člověk opravdu chce, může dokázat téměř cokoliv.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud