Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Továrník s volebním extempore: Jutu neprodám, je to můj velký sen, říká jubilant Hlavatý

Továrník s volebním extempore: Jutu neprodám, je to můj velký sen, říká jubilant Hlavatý

Město Dvůr Králové nad Labem je někdy označováno jako český Manchester. Podíl na tom má továrník Jiří Hlavatý, který v neděli oslaví sedmdesátiny. Ve dvorské textilce Juta začínal jako dělník, dnes je jejím majitelem. Prosperující fabrika dává práci více než 2000 lidem. „Jak jsem starší, tak si více uvědomuji, že udržet něco, co bylo vybojováno, je mnohem těžší než to vybojovat,“ řekl v rozhovoru pro ČTK.

K životnímu bilancování se ale nechystá, raději hledí vpřed. Největší výzvou je pro něj nyní najít svého nástupce v čele společnosti s ročním obratem několika miliard korun. „To víte, že mi to dělá starosti. Předání Juty mému nástupci je to nejtěžší, co mě čeká. Nikoho konkrétního zatím nemám, ale zaobírám se třemi jmény ze svého okolí,“ řekl. Možnost prodeje Juty zamítl. „Dostal jsem celou řádu nabídek, ale rozhodl jsem se, že Jutu neprodám. Je to můj velký sen. Do třech let bych chtěl mít jasno, kdo kormidlo převezme,“ řekl ČTK Hlavatý.

Do povědomí veřejnosti se nedávno dostal i svým angažmá v politice. Loni v říjnu přišel o mandát v Senátu poté, co se jako nestraník na kandidátce hnutí ANO dostal do Sněmovny díky přednostním hlasům. Hlavatý ale uvedl, že nebyl s uvedeným ústavním principem (ztrátou senátního mandátu při zvolení poslancem) obeznámen a navzdory své účasti na kandidátce do Sněmovny se nechtěl stát poslancem. Následně oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu, poslaneckého mandátu se vzdal, ale znovuzvolení do horní komory se mu nepodařilo. „Nikdy nebudu litovat, že jsem do politiky vstoupil. Když člověk cítí, že může být prospěšný a má tu možnost, měl by toho využít,“ řekl ČTK. Návrat do politiky kategoricky neodmítl. „Když jsem byl senátorem, měl jsem od lidí skvělou odezvu. Bezvýznamná nebyla ani podpora, kterou jsem získal v prohraných volbách. Není to pro mě uzavřená kapitola,“ řekl.

Za vrcholy svého profesního života považuje ocenění Podnikatel roku získané v roce 2013 a vyznamenání za zásluhy od prezidenta ČR Miloše Zemana v roce 2015. „Tato ocenění bych nezískal nebýt mých zaměstnanců a spolupracovníků. Za to, co jsem ve svém profesním životě dokázal, vděčím právě jim. Z toho také plyne pocit zodpovědnosti vůči nim,“ řekl ČTK. Za úspěch považuje i to, že se společnosti stále daří. „I přes přibývání konkurence a tvrdší podnikatelské prostředí se nám podařilo udržet textilní výrobu ve slušném objemu,“ dodal.

Vystudoval strojní inženýrství. Do Juty nastoupil nejprve jako dělník, postupně se stal technologem a vedoucím prodeje. V roce 1989 byl jmenován generálním ředitelem. Po privatizaci, kdy Jutu ovládly investiční fondy, založil v roce 1998 společnost Jutaplast, která koupila 78 procent akcií firmy. Později vyplatil společníky a ostatní akcionáře a v roce 2005 se stal jediným majitelem.

Pod jeho vedením se z Juty stala největší textilka v České republice, její tržby dosáhly v roce 2017 7,5 miliardy korun, tedy stejně jako o rok dříve. Výrobky nacházejí uplatnění především ve stavebnictví a zemědělství. Dalším pilířem výroby jsou obalové materiály a umělý trávník. Skupinu tvoří 14 továren a 2300 zaměstnanců.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1