Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Transporta z Chrudimi krachuje. Firmě zlomily vaz sankce vůči Rusku

Transporta z Chrudimi krachuje. Firmě zlomily vaz sankce vůči Rusku

Strojírenská společnost Transporta Czech Republic, nástupce legendárního podniku z Chrudimi, má vážné problémy. Firma vyrábějící například drtiče kamene nebo jeřábové konstrukce není schopná platit věřitelům. Sama na sebe tak podala insolvenční návrh. Přesto ještě věří v oživení. Za způsob řešení platební neschopnosti nenavrhuje konkurz, ale reorganizaci.

Příčinou krachu jsou hlavně sankce uvalené na Rusko, uvádí Transporta v insolvenčním návrhu. Potíže už společnost připouštěla ve výroční zprávě za loňský rok. „Ve druhé polovině roku 2016 se společnost potýkala s problémy nedostatečné vytíženosti výroby zakázkami a zároveň s nedostatkem odborných pracovníků především v dělnických profesích,” sdělil šéf představenstva Vladimir Kononov.

Vedení Transporty však ještě při sestavování výroční zprávy za minulý rok doufalo v obrat k lepšímu. „V roce 2017 se očekává vstup nového strategického partnera,” dodal Kononov. Firma stále věří, že se jí strategického spojence podaří najít. To je také důvod, proč místo konkurzu navrhuje reorganizaci.

Na začátku léta Transporta 114 věřitelům dlužila téměř třicet milionů korun. Společnost byla loni při tržbách kolem devětašedesáti milionů korun ve ztrátě blížící se dvanácti milionům. Podnik zaměstnává necelých sedmdesát lidí.

Více na webu E15.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1