Třetina českých dluhopisů je v zahraničí. Jde o 120 miliard korun | info.cz

Články odjinud

Třetina českých dluhopisů je v zahraničí. Jde o 120 miliard korun

Ve vlastnictví zahraničních hráčů je poprvé v historii České republiky přes třicet procent dluhopisů domácí vlády.

Zahraniční investoři skoupili loni rekordní objem českých státních dluhopisů. Do konce listopadu 2016 putovaly na přespolní účty bondy za 119 miliard korun. Celkový podíl českých dluhopisů v cizích rukách tak podle dat ministerstva financí poprvé v historii přesáhl třicet procent a oproti konci roku 2015 je takřka dvojnásobný.

„Za nárůstem držby českých státních dluhopisů zahraničními investory je primárně očekávání posílení koruny poté, co ČNB pravděpodobně v průběhu letošního roku ukončí devizové intervence,“ uvádí portfolio manažer Consequ Ondřej Matuška.

VŠE O INTERVENCÍCH ČTĚTE V TÉMATU E15.CZ

Právě státní dluhopisy jsou podle Matušky pro zahraniční hráče oblíbeným nástrojem, v němž parkují své peníze. Podobně činili i v roce 2010, kdy jim české bondy sloužily jako atraktivní alternativa v krizových letech a kdy se jejich podíl na vlastnictví českého dluhu poprvé přiblížil třiceti procentům.

Hráči z ciziny loni nakupovali dluhopisy nejen od české vlády, ale i od bank, které bondy hromadně vymetaly ze svých rozvah. Jen tuzemské banky prodaly státní dluhopisy za 143 miliard korun. „Držet dluhopisy se záporným výnosem pro ně nedává příliš velký smysl,“ připomíná hlavní ekonom UniCreditu Pavel Sobíšek.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTETE NA WEBU E15.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud