Trhu sdílené osobní přepravy kraluje Uber a Liftago. U většiny zákazníků rozhoduje cena | info.cz

Články odjinud

Trhu sdílené osobní přepravy kraluje Uber a Liftago. U většiny zákazníků rozhoduje cena

Cestující ve velkých městech mají dnes možnost kromě klasické taxislužby využívat i takzvanou alternativní taxislužbu, která u zákazníků boduje zejména nižší cenou za přepravu. Alternativní taxislužba ale čelí dlouhodobé nevoli taxikářů, kterým vadí zejména to, že za společnosti jako je například Uber jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry.

Americký Uber

Byl založen v roce 2009 v San Francisku, působí v mnoha zemích světa a mnohde se dostal do sporu s místními samosprávami. V ČR působí od roku 2014 v Praze, od roku 2017 i v Brně. Uber tvrdí, že není taxislužbou, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy kolem 2000. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. V prosinci 2017 rozhodl Soudní dvůr EU o tom, že Uber je přepravní služba, a musí tedy žádat o licenci a povolení podle příslušných zákonů zemí Evropské unie.

České Liftago

Zabývá se zprostředkováním taxislužby, byla založena v roce 2015. Měsíčně přepraví na 120 tisíc lidí. Také Liftago spolupracuje výhradně s profesionálními řidiči, z nichž řada jezdí i pro klasické velké taxi dispečinky. Zákazník si prostřednictvím aplikace může vybírat z aktuálních nabídek jednotlivých řidičů podle ceny, typu vozidla nebo hodnocení předchozích cestujících. Mobilní aplikaci má staženo přes půl milionu zákazníků, přes Liftago je možné si zavolat taxi v Praze, Brně, Ostravě, Zlíně a Liberci. V Praze pro Liftago jezdí na 1100 řidičů. Společnost v současnosti plánuje expanzi do zahraničí.

Estonské Taxify

Společnost zaměřená na zprostředkování alternativní přepravy byla založena v roce 2013 a je nejrychleji rostoucí společností v oblasti osobní přepravy v Pobaltí a východní Evropě. Mobilní aplikace Taxify propojuje řidiče se zákazníky, kteří si mohou zvolit svého řidiče na základě dojezdového času, ceny a úrovně služeb. V ČR působí od roku 2015 v Praze, od října stejného roku rozšířila nabídku přepravy o nelicencované řidiče v neregistrovaných vozidlech. Podobně jako známější Uber se Taxify nepovažuje za taxislužbu a označuje se za technologickou platformu spojující řidiče s lidmi, kteří potřebují odvoz.

Slovenská aplikace Hopin Taxi

Slouží pro objednávání taxislužby prostřednictvím chytrých telefonů vznikla v roce 2012, v roce 2015 služba vstoupila i na český trh. Působí v Praze a Ostravě. Na rozdíl od konkurenčních platforem, jako je Uber nebo Taxify, spolupracuje výhradně s profesionálními řidiči, kteří splňují legislativní požadavky pro výkon taxislužby, jsou tedy vlastníky taxikářské koncese a mají vozy evidované jako vozidla taxislužby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud