Trofej EY Podnikatel roku 2019 Jihomoravského kraje získal Oliver Dlouhý, zakladatel Kiwi.com | info.cz

Články odjinud

Trofej EY Podnikatel roku 2019 Jihomoravského kraje získal Oliver Dlouhý, zakladatel Kiwi.com

Společnost EY pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka a ve spolupráci se společností Y Soft Corporation a Jihomoravským inovačním centrem (JIC) vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2019 Jihomoravského kraje. Trofej nejlepšího podnikatele kraje získal již podruhé Oliver Dlouhý, zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com s.r.o., která patří mezi historicky nejúspěšnější české startupy s miliardovým globálním byznysem a zákazníky po celém světě. Odborná porota ocenila podnikatelský úspěch Olivera Dlouhého již v ročníku 2017, kdy si na slavnostním galavečeru na pražském Žofíně odnesl trofej EY Začínajícího podnikatele roku i umístnění v celostátním finále.

Nezávislá porota v čele s Radkou Prokopovou ze společnosti Alca plast, která se svým manželem Františkem Fabičovicem získala v loňském roce celostátní titul EY Podnikatel roku 2018 České republiky, vyzdvihla především podnikatelovu cílevědomost, inovativnost a také snahu o dlouhodobou udržitelnost dopravy.

„Z výhry v regionálním kole soutěže EY Podnikatel roku mám velkou radost. Rád bych ale zdůraznil, že hlavním úkolem nás podnikatelů je především vytvářet hodnoty, a na to by se nemělo zapomínat,“ okomentoval své vítězství v soutěži Oliver Dlouhý, majitel společnosti Kiwi.com.

„Porota měla při výběru držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 Jihomoravského kraje mimořádně těžkou roli, protože letos se do soutěže přihlásilo několik mimořádných podnikatelských osobností. Vítěz však může být jen jeden. Globální rozsah podnikání Olivera Dlouhého, přístup k inovacím a snaha o udržitelný rozvoj dopravy byly klíčové aspekty, které porotu přesvědčily,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

„Soutěž EY Podnikatel roku si za dobu svého konání získala prestiž a renomé. Potvrzuje to také přehled dosavadních vítězů jihomoravského kola. Úspěšní podnikatelé představují hybnou sílu dalšího ekonomického rozvoje jižní Moravy. Krajská samospráva proto spolupracuje se všemi subjekty zastupujícími ekonomickou sféru a směřuje prostředky z krajského rozpočtu do této oblasti. Na jižní Moravě se snažíme podnikatele podporovat napojením na odborníky, partnery, potenciální investory nebo jim poskytnout při jejich startu potřebné zázemí,“ uvedl Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.

„Věřím, že podnikání je jedním z nejsilnějších nástrojů, kterým můžeme změnit svět k lepšímu. Když lidem jejich práce dává smysl, jsou potom úspěšní a spokojení zároveň. A Oliver Dlouhý je toho důkazem. Ocenění si za své úsilí, trpělivost a hlavně odvahu podnikat zaslouží. Jeho příběh je pro ostatní tou nejlepší inspirací a motivací,“ uvedl Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, která se významně podílí na rozvoji podnikání v regionu.

„Přibližně před 16 lety prošel Y Soft jako jedna z prvních firem Jihomoravským inovačním centrem a od té doby je věrně odhodlaný pomáhat s budováním podnikatelského ekosystému jižní Moravy. Úspěšný ekosystém musí být založen nejen na kvalitních školách, které lákají talenty, akcelerátorech typu JIC, jež pomáhají se začátky, investorech typu Y Soft Ventures, kteří financují růst a globální expanzi, ale také na velkých a úspěšných firmách, které na jižní Moravu přivedou talenty světové úrovně v oblastech typu prodej, marketing, strategické řízení apod. EY Podnikatel roku je pak dlouhodobě platformou, která umožňuje těm nejlepším podnikatelkám a podnikatelům potkávat se, vyměňovat si zkušenosti, nápady, ale i neúspěchy a jejich následné řešení,“ uvedl Václav Muchna, CEO společnosti Y Soft Corporation, držitel titulu EY Technologický podnikatel roku 2010 a člen technologické poroty soutěže.

Profil vítěze: Oliver Dlouhý – Kiwi.com
Oliver Dlouhý s přítelkyní před lety sháněli letenky do Portugalska. Přes různé vyhledávače jich našli hodně, ale všechny byly příliš drahé. Ve snaze dostat se na místo levněji začali ručně zkoušet všemožné kombinace nízkonákladových společností. Cestu s několika přestupy složili z více letenek a stálo je to zhruba čtvrtinu toho, kolik za letenku z Prahy do Portugalska chtěl nejlevnější prodejce. Nikdo v té době komplexní systém na vyhledávání a propojování letů nespolupracujících aerolinek neměl, takže Dlouhého okamžitě napadlo, že v případě úspěšné automatizace by mohlo jít o velmi slibný byznys. Vzal svých našetřených 50 tisíc korun, našel společníka a v roce 2012 rozjeli portál SkyPicker na prodej letenek složených z unikátních kombinací letů. Po pár letech ho přejmenovali na Kiwi.com. Z malého brněnského startupu je dnes globální společnost s téměř tisícovkou zaměstnanců v osmnácti pobočkách po celém světě. Další dva tisíce lidí pro Kiwi.com pracují externě. Centrála zůstává v Brně, kde je také část zákaznického servisu a vývoje. Ve firmě i přes raketový růst stále panuje otevřená a přátelská atmosféra. Sám Dlouhý se snaží jít příkladem, nezakrnět a neustále zaměstnance motivovat svými nápady a dlouhodobými vizemi.

V Jihomoravském kraji byl v letošním roce vyhlášen regionální vítěz již popatnácté. Loňskými krajskými i celorepublikovými vítězi se stal manželský i byznysový pár – Radka Prokopová a František Fabičovic, zakladatelé a majitelé společnosti Alca plast, s.r.o., která je největším výrobcem sanitární techniky ve střední a východní Evropě s exportem výrobků do více než 70 zemí světa. Jihomoravský kraj se řadí mezi nejúspěšnější kraje ve dvacetileté historii soutěže. Vzešli odtud již čtyři národní vítězové: Kateřina Janků, Moravia IT (2000), Miroslav Řihák, ANECT (2004), Radim Jančura, Student Agency (2005), Radka Prokopová a František Fabičovic, Alca plast, s.r.o. (2018).

Jihomoravský kraj je dlouhodobě na špičce i v technologické oblasti. Pochází odsud největší počet technologických vítězů a držitelů titulu EY Technologický podnikatel roku, například Václav Muchna, Y Soft Corporation (2010), Jaroslav Klíma, TESCAN (2011), Viktor Růžička, BioVendor – Laboratorní medicína (2015) nebo Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o. (2016).

Výsledky celostátního finále a jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 České republiky budou vyhlášeny 3. března 2020 na pražském Žofíně. Vítěz bude již tradičně reprezentovat Českou republiku na celosvětovém finále v červnu 2020 v Monte Carlu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud