Trofej nejlepšího EY Podnikatele roku 2018 Zlínského kraje si odnesla společnost Kovárna VIVA a.s. | info.cz

Články odjinud

Trofej nejlepšího EY Podnikatele roku 2018 Zlínského kraje si odnesla společnost Kovárna VIVA a.s.

EY Podnikatelem roku 2018 Zlínského kraje se stal Čestmír Vančura, spolumajitel a ředitel pro strategický rozvoj společnosti Kovárna VIVA. Ta navazuje na baťovskou řemeslnou tradici a v současné době je jednou z nejmodernějších průmyslových kováren ve střední Evropě. Nezávislá porota ocenila u Čestmíra Vančury především jeho pracovitost, houževnatost a věrnost k tradici i kvalitu výrobků. 

K rozhodnutí vydat se vlastní cestou a začít podnikat došel Čestmír Vančura v roce 1991 při stáži v anglickém městě Iron Bridge, kde se kdysi rodila průmyslová revoluce. Jak sám říká, bylo to pro něj zlomové období. Přijal nabídku na převzetí kovárny ve Zlíně, přestože původní baťovský podnik založený v roce 1932 tehdy sužovaly existenční problémy.

Vančura dal dohromady tým nadšenců a v roce 1992 založili průmyslovou kovárnu VIVA. První roky byly obtížné, VIVA měla malé výrobní kapacity, minimum zkušeností i zákazníků. Vančura a jeho kolegové však správně odhadli, že jejich budoucnost spočívá ve spolupráci s automobilovým průmyslem, a pustili se do aktivního oslovování zákazníků.

Z nejmenší průmyslové kovárny v republice se VIVA postupně vypracovala ve významného hráče s obratem dosahujícím téměř dvě miliardy korun. Spolupracuje s předními evropskými i světovými firmami, s naprostou většinou z nich dlouhodobě. Díky své pověsti již nemusí aktivně hledat nové zákazníky, potenciální klienti naopak oslovují ji. VIVA si velmi dobře vede i jako zaměstnavatel. V současnosti zde pracuje na 600 lidí a společnost je druhým nejatraktivnějším zaměstnavatelem regionu.

Základ produkce kovárny VIVA představují zápustkové výkovky z oceli a zhruba dvě třetiny výrobků jsou pro zákazníky z dopravního průmyslu. VIVA využívá nejmodernější technologie a postupy, aktivně se věnuje například robotizaci. V kovárně dnes pracuje téměř 20 robotů.

Ve Zlínském kraji byl regionální vítěz vyhlášen pošesté. Kraj žije významným baťovským vlivem, a tak se rok co rok účastní velké množství úspěšných firem napříč obory.

Zlínský kraj má i svého celorepublikového vítěze a držitele titulu EY Podnikatel roku České republiky, kterým se v roce 2016 stal Petr Chmela, spolumajitel a zakladatel světoznámé TESCOMY.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud