Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump otáčí o 180 stupňů a podpoří vývoz amerických zbraní do světa. Z ambasád mají být obchodní místa

Trump otáčí o 180 stupňů a podpoří vývoz amerických zbraní do světa. Z ambasád mají být obchodní místa

Na začátek února svolal americký prezident Donald Trump jednání, které má za úkol najít způsob, jak zjednodušit a otevřít pravidla, podle kterých zbrojní společnosti mohou prodávat zbraně do zahraničí. Trump si od toho slibuje zvýšení exportu i tvorbu pracovních míst.

Americký zbrojní export se dlouhodobě potýká s nástupem zejména čínských a ruských exportérů. Jejich zbrojní export zaznamenává zhruba od roku 2010 vzestupnou tendenci, zatímco americký vývoz úměrně tomu klesal, píše v exkluzivní zprávě agentura Reuters. Trump proto chce, aby se americké ambasády aktivně věnovaly nabízení pěchotních zbraní, pozemní techniky, leteckých sil, ale také lodí a ponorek.

Za poklesem vývozu amerických zbraní stojí tvrdý kurz, který nastavila administrativa Baracka Obamy. Ta vyžadovala, aby se americký arzenál nedostával na bojiště, kde by jej mohly využívat „nedemokratické“ režimy. Jakmile se americké zbrojovky pod hrozbou sankcí z těchto trhů stáhly, nahradili je na nich právě Číňané a Rusové.

Donald Trump chce trhy získat zpátky. Dá se předpokládat, že bude americké výrobce zbraní motivovat, aby na zahraničních odbytištích nabízely klientům zvýhodnění, která potom americká administrativa zpětně “proplatí.”

Podle agentury Reuters je možné, že se Donald Trump pokusí prolomit ustanovení ITAR (International Trafficking in Arms Regulations). Tato zákonná norma omezuje vývoz určitých technologií, jejichž zneužití by se mohlo obrátit proti Spojeným státům. V takovém případě by z Trumpovy touhy po dosažení vyššího vývozu amerických zbraní mohl ve výsledku být kontraproduktivní krok.

Agentura Reuters se domnívá, že největší výhody by z posílení podpory pro americký zbrojní vývoz měly obří společnosti Lockheed a Boeing.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1