Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump pomohl dostat bitcoin zpět nad čtyři tisíce dolarů, měna se však může znovu rozdělit

Trump pomohl dostat bitcoin zpět nad čtyři tisíce dolarů, měna se však může znovu rozdělit

Cena kryptoměny bitcoin v posledních dnech opět strmě roste, a znovu tak překonala pomyslnou hranici čtyř tisíc dolarů. Na hodnotě narůstá na pozadí geopolitického napětí mezi USA a Severní Koreou a na Blízkém východě, objevují se však náznaky, že bitcoin letos již podruhé čeká rozdělení na dvě samostatné měny. 

Ještě před několika lety se investoři v dobách zvýšené nejistoty na trhu obraceli téměř výhradně ke zlatu, nyní ale již mají alternativu. Mohou se totiž vsadit na svět kryptoměn, kterému vládne bitcoin. To se podle všeho děje i nyní, a transparentní a decentralizovaná měna se tak po krátkém období nedávných poklesů, které následovaly po restriktivních opatřeních čínské vlády, opět navrací k růstu. Ve čtvrtek se jeden bitcoin obchodoval za 4200 dolarů.

Bitcoinu nyní v jeho zhodnocování pomáhá napětí mezi Severní Koreou a USA, které si prostřednictvím médií přeměřují své jaderné arzenály, měně v růstu pomohly i výroky šéfa australské divize investiční banky Morgan Stanley Jamese Gormana. Ten uvedl, že celý svět kryptoměn je rozhodně více než pouhým výstřelkem a že bitcoin mírně podporuje. 

To byl mnohem pozitivnější komentář, než jaký kryptoměně uštědřil výkonný ředitel banky JP Morgan a legenda Wall Streetu Jamie Dimon. Ten před dvěma týdny prohlásil, že podle něj jsou kryptoměny ještě větší bublina, než byly v 17. století cibule nizozemských tulipánů a že by vyhodil každého svého zaměstnance, který by s touto měnou obchodoval.

Server Business Insider ve čtvrtek rovněž informoval, že by se v brzké době opět mohlo schylovat k dalšímu dělení bitcoinu, spekuluje se o vzniku měny bitcoin gold, která by se měla vyznačovat vyšší rychlostí transakcí. Na počátku srpna se bitcoin dělil poprvé, když vzniknul takzvaný bitcoin cash.

Cena bitcoinu od začátku letošního roku vzrostla již o 322 procent.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1