Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump ubližuje ekonomice, míní exdiplomat Gardner. Cla budou mít dopad i na Česko

Trump ubližuje ekonomice, míní exdiplomat Gardner. Cla budou mít dopad i na Česko

Současná obchodní politika americké administrativy ubližuje jak domácí, tak i světové ekonomice, říká v narážce na zavádění importních cel Anthony Gardner, bývalý stálý zástupce USA při Evropské unii. „Osobně za současným přístupem Donalda Trumpa nevidím žádnou vůbec žádnou strategii. Snad jen to, že chce odvděčit svým voličům v několika málo státech, které byly při volbě prezidenta rozdílové,“ dodal bývalý diplomat.

Konec volného obchodu. Tak jakoby zněla obchodní doktrína amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vůči americkým obchodním partnerům od začátku letošního roku zavedl již mnoho restriktivních opatření. Trnem v oku je Trumpovi hlavně obří obchodní deficit s Čínou, který loni dosáhnul 375 miliard dolarů.

Trump proto nejprve v lednu oznámil zavedení cel na solární panely, jejichž naprostá většina se do USA dováží především z Číny. Ta krok přijala s velkou nelibostí. V březnu pak americký prezident zavedl cla na dovoz hliníku a oceli, to již Čína odpověděla zavedením vlastních cel na dovoz vybraných amerických výrobků – především potravin – za asi tři miliardy dolarů. Následovala slovní přestřelka a vyhrůžky zavedením dalších cel z obou stran Pacifiku, nicméně situace se po několika kolech diplomatických jednání uklidnila. Tedy až do konce května, kdy Američané překvapivě oznámili zavedení nového kola cel na zboží v celkovém objemu 50 miliard dolarů. Trump dodal, že pokud Čína zavede odvetná cla, bude čelit dalším restrikcím. 

„Já dlouhodobě varuji před takovýmto stupňováním obchodních opatření,“ reagoval na současný vývoj obchodní politiky USA Gardner, který byl řečníkem na konferenci organizace Aspen Institute. „Trump nyní varuje, že pokud se Čína odváží odpovědět na jeho cla, tak zavede cla nová, v hodnotě 200 miliard dolarů. To jsou ale špatné zprávy nejen pro svět, ale i pro Evropu a pro Českou ekonomiku.“

Na napětí zatím reagují například ceny akcií či komodit. „Expandující obchodní válka se stává skutečností a výsledkem jsou akcie pod tlakem. Kromě několika defenzivních akciových titulů, které zastiňují ostatní, je na trhu skutečná nervozita,“ říká k situaci na trhu ekonom Spartan Capital Securities Peter Cardillo.

Podle Gardnera ale může být vliv obchodní války brzy mnohem citelnější. „Odvetná opatření ublíží americké i světové ekonomice. Možná ne hned — americké ekonomice se nyní zatím daří dobře — ale pokud se dostaneme do obchodní války, a vypadá to, že v ní jsme, tak to bude mít na vývoj obchodu rozhodně vliv. Už nyní vidíme dopad na příliv přímých zahraničních investic a na zahraniční obchod, což se nakonec promítne do ztrát pracovních míst v USA,“ uvedl bývalý americký vyslanec při Evropské unii.

Trumpova opatření se přitom netýkají jen Číny, ale i tradičních obchodních a politických spojenců. Americkými cly na ocel a hliník byla překvapivě zasažena i Evropa či Kanada, což vyústilo v konflikt na summitu G7 mezi Trumpem a ostatními světovými lídry.

„Jako by si americký prezident i jeho voliči mysleli, že je současný systém volného obchodu nějak okradl. Přitom podle mě je to právě naopak – Spojené státy se právě díky volnému obchodu staly bohaté. Mrzí mě, že se Trump nyní snaží tento systém zevnitř zničit,“ dodal Gardner.

Zavádění cel je nicméně jen jedním z kroků, kterými Trump boří fungující obchodní pořádky. Spojené státy kromě toho například blokují jmenování soudců Odvolacího soudu Světové obchodní organizace (WTO). Tento orgán přitom má konečné slovo v případě řešení mezistátních sporů a kvůli Trumpovi by soud už na konci příštího roku mohl být neusnášeníschopný. Celý systém by se tak dostal na práh kolapsu. „Donald Trump chce zničit systém řešení sporů v rámci Světové obchodní organizace,“ potvrdil v rozhovoru pro evropskou verzi magazínu Politico francouzský ministr obchodu Jean-Baptiste Lemoyne.

Současného světového klimatu nyní využívá například Čína, která buduje vlastní obchodní systém Nové hedvábné stezky. Ta by měla být globální platformou pro světový obchod, jehož epicentrem by byla právě Říše středu. 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744