Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump ubližuje ekonomice, míní exdiplomat Gardner. Cla budou mít dopad i na Česko

Trump ubližuje ekonomice, míní exdiplomat Gardner. Cla budou mít dopad i na Česko

Současná obchodní politika americké administrativy ubližuje jak domácí, tak i světové ekonomice, říká v narážce na zavádění importních cel Anthony Gardner, bývalý stálý zástupce USA při Evropské unii. „Osobně za současným přístupem Donalda Trumpa nevidím žádnou vůbec žádnou strategii. Snad jen to, že chce odvděčit svým voličům v několika málo státech, které byly při volbě prezidenta rozdílové,“ dodal bývalý diplomat.

Konec volného obchodu. Tak jakoby zněla obchodní doktrína amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vůči americkým obchodním partnerům od začátku letošního roku zavedl již mnoho restriktivních opatření. Trnem v oku je Trumpovi hlavně obří obchodní deficit s Čínou, který loni dosáhnul 375 miliard dolarů.

Trump proto nejprve v lednu oznámil zavedení cel na solární panely, jejichž naprostá většina se do USA dováží především z Číny. Ta krok přijala s velkou nelibostí. V březnu pak americký prezident zavedl cla na dovoz hliníku a oceli, to již Čína odpověděla zavedením vlastních cel na dovoz vybraných amerických výrobků – především potravin – za asi tři miliardy dolarů. Následovala slovní přestřelka a vyhrůžky zavedením dalších cel z obou stran Pacifiku, nicméně situace se po několika kolech diplomatických jednání uklidnila. Tedy až do konce května, kdy Američané překvapivě oznámili zavedení nového kola cel na zboží v celkovém objemu 50 miliard dolarů. Trump dodal, že pokud Čína zavede odvetná cla, bude čelit dalším restrikcím. 

„Já dlouhodobě varuji před takovýmto stupňováním obchodních opatření,“ reagoval na současný vývoj obchodní politiky USA Gardner, který byl řečníkem na konferenci organizace Aspen Institute. „Trump nyní varuje, že pokud se Čína odváží odpovědět na jeho cla, tak zavede cla nová, v hodnotě 200 miliard dolarů. To jsou ale špatné zprávy nejen pro svět, ale i pro Evropu a pro Českou ekonomiku.“

Na napětí zatím reagují například ceny akcií či komodit. „Expandující obchodní válka se stává skutečností a výsledkem jsou akcie pod tlakem. Kromě několika defenzivních akciových titulů, které zastiňují ostatní, je na trhu skutečná nervozita,“ říká k situaci na trhu ekonom Spartan Capital Securities Peter Cardillo.

Podle Gardnera ale může být vliv obchodní války brzy mnohem citelnější. „Odvetná opatření ublíží americké i světové ekonomice. Možná ne hned — americké ekonomice se nyní zatím daří dobře — ale pokud se dostaneme do obchodní války, a vypadá to, že v ní jsme, tak to bude mít na vývoj obchodu rozhodně vliv. Už nyní vidíme dopad na příliv přímých zahraničních investic a na zahraniční obchod, což se nakonec promítne do ztrát pracovních míst v USA,“ uvedl bývalý americký vyslanec při Evropské unii.

Trumpova opatření se přitom netýkají jen Číny, ale i tradičních obchodních a politických spojenců. Americkými cly na ocel a hliník byla překvapivě zasažena i Evropa či Kanada, což vyústilo v konflikt na summitu G7 mezi Trumpem a ostatními světovými lídry.

„Jako by si americký prezident i jeho voliči mysleli, že je současný systém volného obchodu nějak okradl. Přitom podle mě je to právě naopak – Spojené státy se právě díky volnému obchodu staly bohaté. Mrzí mě, že se Trump nyní snaží tento systém zevnitř zničit,“ dodal Gardner.

Zavádění cel je nicméně jen jedním z kroků, kterými Trump boří fungující obchodní pořádky. Spojené státy kromě toho například blokují jmenování soudců Odvolacího soudu Světové obchodní organizace (WTO). Tento orgán přitom má konečné slovo v případě řešení mezistátních sporů a kvůli Trumpovi by soud už na konci příštího roku mohl být neusnášeníschopný. Celý systém by se tak dostal na práh kolapsu. „Donald Trump chce zničit systém řešení sporů v rámci Světové obchodní organizace,“ potvrdil v rozhovoru pro evropskou verzi magazínu Politico francouzský ministr obchodu Jean-Baptiste Lemoyne.

Současného světového klimatu nyní využívá například Čína, která buduje vlastní obchodní systém Nové hedvábné stezky. Ta by měla být globální platformou pro světový obchod, jehož epicentrem by byla právě Říše středu. 

 

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232