Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump vyhnal cenu ropy na tříleté maximum. Na odstoupení od jaderné dohody doplatil Boeing i automobilky

Trump vyhnal cenu ropy na tříleté maximum. Na odstoupení od jaderné dohody doplatil Boeing i automobilky

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od jaderné dohody s Íránem a zavést proti zemi nové sankce podstatně přispělo ke středečnímu růstu cen ropy na tříletá maxima. Rozhýbal se však i americký dolar, který posiloval vůči všem hlavním světovým měnám, a vybrané akcie. Nejvíce na vývoj doplatily cenné papíry firem Airbus a Boeing, říká pro INFO.CZ analytik společnosti BH Securities Martin Vlček.

Na Trumpově rozhodnutí profitují díky vyšším cenám ropné společnosti, naopak prohrávají všichni ostatní, pro které to znamená vyšší vstupní náklady.

V době zavedení posledních sankcí proti Íránu se snížila tamní produkce ropy až o milion barelů ropy denně a odborníci se obávají, že současný vývoj situace by mohl přinést podobný scénář. 

Burzy na tyto obavy reagují. Mezi poražené patří na akciovém trhu společnosti Airbus či Boeing, které z íránské jaderné dohody – a amerického uvolnění sankcí – masivně profitovaly. Teď se jim licence na vývoz do Íránu rozplynula před očima.

Boeing se například na konci roku 2016 s Íránem dohodl na dodávkách 80 letadel za 16,6 miliardy dolarů, tvrdí server The News. Další kontrakt na dodávky 30 kusů letounu 737, s opcí na nákup dalších 30 kusů, pak následoval v dubnu loňského roku. Firma teď odepsala 0,6 procenta, mnohem výraznějšímu propadu akcií však může čelit v dalších dnech a týdnech. 

Rozhodnutí dopadlo i na další firmy. Negativně na něj reaguje například společnost General Electric, automobilky Volkswagen či PSA nebo ropná společnost Total, která by díky znovuobnovení sankcí mohla ztratit kontrakt s Íránem na průzkum nových ropných polí.

Cena ropy se v reakci na odstoupení Spojených států od jaderné smlouvy zvýšila o 2,5 procenta, britská ropa Brent se ve středu obchodovala za 76,46 dolaru za barel, informuje list Financial Times. „Na začátku května se přitom cena pohybovala kolem 73 dolarů za barel,“ upozorňuje pro INFO.CZ hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „A například Saúdská Arábie se nechala slyšet, že si cenu ropy představuje mezi 80 až 100 dolary za barel.“

Americký ministr financí Steven Mnuchin nicméně nečeká, že by Trumpovo politické rozhodnutí mělo na ceny ropy výraznější dopad. Případný výpadek íránské produkce totiž podle něj pohodlně vykryjí ostatní státy.

Dopad rozhodnutí byl patrný i na měnových trzích. „Dolar pokračoval v posilování vůči euru i ostatním světovým měnám,“ popisuje situaci Marek Dřímal, analytik Komerční banky. „Kurz USD/EUR poklesl na nové minimum od poloviny prosince, když euro zlevnilo pod 1,185 dolaru.“

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744