Trump vyhnal cenu ropy na tříleté maximum. Na odstoupení od jaderné dohody doplatil Boeing i automobilky | info.cz

Články odjinud

Trump vyhnal cenu ropy na tříleté maximum. Na odstoupení od jaderné dohody doplatil Boeing i automobilky

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od jaderné dohody s Íránem a zavést proti zemi nové sankce podstatně přispělo ke středečnímu růstu cen ropy na tříletá maxima. Rozhýbal se však i americký dolar, který posiloval vůči všem hlavním světovým měnám, a vybrané akcie. Nejvíce na vývoj doplatily cenné papíry firem Airbus a Boeing, říká pro INFO.CZ analytik společnosti BH Securities Martin Vlček.

Na Trumpově rozhodnutí profitují díky vyšším cenám ropné společnosti, naopak prohrávají všichni ostatní, pro které to znamená vyšší vstupní náklady.

V době zavedení posledních sankcí proti Íránu se snížila tamní produkce ropy až o milion barelů ropy denně a odborníci se obávají, že současný vývoj situace by mohl přinést podobný scénář. 

Burzy na tyto obavy reagují. Mezi poražené patří na akciovém trhu společnosti Airbus či Boeing, které z íránské jaderné dohody – a amerického uvolnění sankcí – masivně profitovaly. Teď se jim licence na vývoz do Íránu rozplynula před očima.

Boeing se například na konci roku 2016 s Íránem dohodl na dodávkách 80 letadel za 16,6 miliardy dolarů, tvrdí server The News. Další kontrakt na dodávky 30 kusů letounu 737, s opcí na nákup dalších 30 kusů, pak následoval v dubnu loňského roku. Firma teď odepsala 0,6 procenta, mnohem výraznějšímu propadu akcií však může čelit v dalších dnech a týdnech. 

Rozhodnutí dopadlo i na další firmy. Negativně na něj reaguje například společnost General Electric, automobilky Volkswagen či PSA nebo ropná společnost Total, která by díky znovuobnovení sankcí mohla ztratit kontrakt s Íránem na průzkum nových ropných polí.

Cena ropy se v reakci na odstoupení Spojených států od jaderné smlouvy zvýšila o 2,5 procenta, britská ropa Brent se ve středu obchodovala za 76,46 dolaru za barel, informuje list Financial Times. „Na začátku května se přitom cena pohybovala kolem 73 dolarů za barel,“ upozorňuje pro INFO.CZ hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „A například Saúdská Arábie se nechala slyšet, že si cenu ropy představuje mezi 80 až 100 dolary za barel.“

Americký ministr financí Steven Mnuchin nicméně nečeká, že by Trumpovo politické rozhodnutí mělo na ceny ropy výraznější dopad. Případný výpadek íránské produkce totiž podle něj pohodlně vykryjí ostatní státy.

Dopad rozhodnutí byl patrný i na měnových trzích. „Dolar pokračoval v posilování vůči euru i ostatním světovým měnám,“ popisuje situaci Marek Dřímal, analytik Komerční banky. „Kurz USD/EUR poklesl na nové minimum od poloviny prosince, když euro zlevnilo pod 1,185 dolaru.“

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud