Články odjinud

Tržby tuzemských automobilek vzrostly na rekordních 1,1 bilionu korun. Z růstu těží i zaměstnanci

Tržby tuzemských automobilek vzrostly na rekordních 1,1 bilionu korun. Z růstu těží i zaměstnanci

Tržby tuzemských automobilek a dodavatelů autodílů loni vzrostly o sedm procent na rekordních 1,09 bilionu korun. Z toho finální výrobci utržili 614 miliard Kč, tedy o desetinu více než v předchozím roce. Oznámili to dnes zástupci Sdružení automobilového průmyslu na tiskové konferenci.

Firmy sdružení se na tuzemské průmyslové výrobě podílejí více než 24 procenty a připadá na ně 22 procent exportu ČR. Vývoz automobilek loni stoupl o šest procent na 918 miliard korun. Celkem 84 procent exportu směřuje do zemí Evropské unie a Evropského sdružení volného obchodu (EFTA). Největším trhem je Německo (33 procent), následují Velká Británie (7,5 procenta) a Francie (sedm procent).

Výroba osobních automobilů se v roce 2017 zvýšila o pět procent na 1,413 milionu vozů, což je dosud nejvíce. Česko si tak udrželo druhou příčku v podílu vyrobených aut na obyvatele za sousedním Slovenskem. V absolutních číslech ČR patří 17. příčka na světě. Výroba nákladních automobilů stoupla téměř o 12 procent na 1481 vozidel a produkce autobusů vzrostla o 5,5 procenta na 4631 vozů. Výroba motocyklů se zvýšila o osm procent na 1331 strojů. Zvýšila se také produkce přívěsů a návěsů o dvě procenta na 25.219 kusů.

Zaměstnanost ve firmách sdružení loni vzrostla o šest procent na 126.375 lidí. Průměrná mzda stoupla o sedm procent na 37.399 Kč. Byla tak o 27 procent nad průměrnou mzdou v ČR.

Členy Sdružení automobilového průmyslu je 146 výrobců vozidel, dodavatelů a dalších subjektů zapojených v automobilovém průmyslu ČR.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud