Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko míří do měnové krize. Čechům tam ale zlevnilo pivo a cestovky hlásí růst zájmu o stovky procent

Turecko míří do měnové krize. Čechům tam ale zlevnilo pivo a cestovky hlásí růst zájmu o stovky procent

Turecká lira v pátek nalezla své nové dno. Měna oslabila na rekordní úrovně vůči americkému dolaru i vůči české koruně. Děje se tak poté, co se nedaří vyřešit diplomatickou rozmíšku se Spojenými státy kvůli zadržovanému americkému pastorovi. Měně nepomohla ani páteční zpráva deníku Financial Times, podle níž se Evropská centrální banka obává vlivu situace v Turecku na některé evropské banky. Od začátku letošního roku tak lira ztratila již třetinu své hodnoty a země míří do měnové krize, obávají se ekonomové. To však hraje do karet Čechům, pro které je Turecko jako dovolenková destinace stále populárnější. I kvůli levnějšímu pivu. 

Turecká lira zažívá volný pád. Od začátku roku umazala již třetinu své hodnoty a analytici se obávají vážných problémů. „Turecko nezadržitelně míří do své vlastní měnové krize,“ varuje hlavní ekonom firmy Cyrrus Lukáš Kovanda.

Aktuálně turecká měna reaguje na neúspěch vyjednávání se Spojenými státy. Ty na začátku srpna na Turecko uvalily sankce kvůli věznění evangelického pastora Andrewa Brunsona. 

Liru k zemi sráží i obavy, o kterých informuje zpráva deníku Financial Times. Ten s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že Evropská centrální banka je znepokojena tím, jaký vliv může mít situace v zemi na vybrané evropské banky – například BNP Paribas či UniCredit. A oslabování měny dále umocňuje odliv kapitálu ze země.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek na zprávu reagoval tím, že jde o kampaň. „Je zde několik různých kampaní,“ vysvětlil prezident. „Nebojte se jich, nevěnujte jim pozornost. A nezapomínejte: oni sice mají své dolary, ale my máme náš lid a našeho boha,“ vyzval prezident své fanoušky s tím, aby své dolary a eura vyměnili za liry. 

Jenže právě kvůli Erdoganovi, který disponuje takřka neomezenou mocí, ztrácí turecká lira takřka po celý letošní rok. „Některé jeho politické přístupy jsou velmi zvláštní a mají vliv na monetární politiku země. Hledá rozmíšky s Evropou i s Amerikou,“ komentuje pro Reuters Paul McNamara, investiční ředitel společnosti GAM London Limited.

Investoři se obávají toho, že prezident s posíleným mandátem zasahuje do formální nezávislosti centrální banky. To se podle všeho už projevilo na červencovém zasedání banky, která v rozporu s očekáváním trhu ponechala základní úrokovou sazbu beze změny. Erdogan již dříve uvedl, že „úrokové sazby jsou původce všeho zla“ a po centrální bance požaduje, aby je držela co nejníže a povzbudila ekonomický růst. Investoři se však obávají vysoké inflace i toho, že turecká ekonomika vykazuje známky přehřívání.

Příznivá je situace v Turecku pro české turisty. Ti například za pivo před dvěma lety zaplatili v přepočtu přes 50 korun, dnes je však vyjde o 40 procent levněji, na méně než 32 korun. „Popularita Turecka coby turistické destinace mezi Čechy letos mimořádně sílí. Některé kanceláře uvádí v letošní sezóně rekordní nárůst zájmu o zájezdy do Turecka mezi Čechy, jedna z cestovních kanceláří například uvádí nárůst počtu prodaných zájezdů o 900 procent,“ tvrdí Kovanda.

Turecká ministr pro ekonomiku Berat Albayrak by měl v pátek zveřejnit svůj plán pro povzbuzení ekonomiky, investoři se však obávají, že je již pozdě. „Potíž je ale v tom, že pokud své chování nezmění a „nezmoudří“ stále mocnější vládce Turecka, Albayrakův tchán Erdogan, žádný plán zřejmě mezinárodní investory nepřesvědčí,“ uzavírá Kovanda.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1