Turecko míří do měnové krize. Čechům tam ale zlevnilo pivo a cestovky hlásí růst zájmu o stovky procent | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko míří do měnové krize. Čechům tam ale zlevnilo pivo a cestovky hlásí růst zájmu o stovky procent

Turecko míří do měnové krize. Čechům tam ale zlevnilo pivo a cestovky hlásí růst zájmu o stovky procent

Turecká lira v pátek nalezla své nové dno. Měna oslabila na rekordní úrovně vůči americkému dolaru i vůči české koruně. Děje se tak poté, co se nedaří vyřešit diplomatickou rozmíšku se Spojenými státy kvůli zadržovanému americkému pastorovi. Měně nepomohla ani páteční zpráva deníku Financial Times, podle níž se Evropská centrální banka obává vlivu situace v Turecku na některé evropské banky. Od začátku letošního roku tak lira ztratila již třetinu své hodnoty a země míří do měnové krize, obávají se ekonomové. To však hraje do karet Čechům, pro které je Turecko jako dovolenková destinace stále populárnější. I kvůli levnějšímu pivu. 

Turecká lira zažívá volný pád. Od začátku roku umazala již třetinu své hodnoty a analytici se obávají vážných problémů. „Turecko nezadržitelně míří do své vlastní měnové krize,“ varuje hlavní ekonom firmy Cyrrus Lukáš Kovanda.

Aktuálně turecká měna reaguje na neúspěch vyjednávání se Spojenými státy. Ty na začátku srpna na Turecko uvalily sankce kvůli věznění evangelického pastora Andrewa Brunsona. 

Liru k zemi sráží i obavy, o kterých informuje zpráva deníku Financial Times. Ten s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že Evropská centrální banka je znepokojena tím, jaký vliv může mít situace v zemi na vybrané evropské banky – například BNP Paribas či UniCredit. A oslabování měny dále umocňuje odliv kapitálu ze země.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek na zprávu reagoval tím, že jde o kampaň. „Je zde několik různých kampaní,“ vysvětlil prezident. „Nebojte se jich, nevěnujte jim pozornost. A nezapomínejte: oni sice mají své dolary, ale my máme náš lid a našeho boha,“ vyzval prezident své fanoušky s tím, aby své dolary a eura vyměnili za liry. 

Jenže právě kvůli Erdoganovi, který disponuje takřka neomezenou mocí, ztrácí turecká lira takřka po celý letošní rok. „Některé jeho politické přístupy jsou velmi zvláštní a mají vliv na monetární politiku země. Hledá rozmíšky s Evropou i s Amerikou,“ komentuje pro Reuters Paul McNamara, investiční ředitel společnosti GAM London Limited.

Investoři se obávají toho, že prezident s posíleným mandátem zasahuje do formální nezávislosti centrální banky. To se podle všeho už projevilo na červencovém zasedání banky, která v rozporu s očekáváním trhu ponechala základní úrokovou sazbu beze změny. Erdogan již dříve uvedl, že „úrokové sazby jsou původce všeho zla“ a po centrální bance požaduje, aby je držela co nejníže a povzbudila ekonomický růst. Investoři se však obávají vysoké inflace i toho, že turecká ekonomika vykazuje známky přehřívání.

Příznivá je situace v Turecku pro české turisty. Ti například za pivo před dvěma lety zaplatili v přepočtu přes 50 korun, dnes je však vyjde o 40 procent levněji, na méně než 32 korun. „Popularita Turecka coby turistické destinace mezi Čechy letos mimořádně sílí. Některé kanceláře uvádí v letošní sezóně rekordní nárůst zájmu o zájezdy do Turecka mezi Čechy, jedna z cestovních kanceláří například uvádí nárůst počtu prodaných zájezdů o 900 procent,“ tvrdí Kovanda.

Turecká ministr pro ekonomiku Berat Albayrak by měl v pátek zveřejnit svůj plán pro povzbuzení ekonomiky, investoři se však obávají, že je již pozdě. „Potíž je ale v tom, že pokud své chování nezmění a „nezmoudří“ stále mocnější vládce Turecka, Albayrakův tchán Erdogan, žádný plán zřejmě mezinárodní investory nepřesvědčí,“ uzavírá Kovanda.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.