Články odjinud

Tvrdík se brání převzetí evropské CEFC skupinou J&T. Peníze máme, do odpoledne zaplatíme, píše

Tvrdík se brání převzetí evropské CEFC skupinou J&T. Peníze máme, do odpoledne zaplatíme, píše

Čínská CEFC odmítá kroky finanční skupiny J&T k převzetí kontroly nad společností CEFC Group (Europe) Company. Čínská firma je připravena uhradit do pátečního odpoledne veškeré závazky vůči skupině J&T. Na svém twitteru o tom dnes informoval dosavadní místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company Jaroslav Tvrdík. Reagoval tak na dnešní oznámení J&T, že převzala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company.

Čínský státní konglomerát CITIC Group už na účet v Praze odeslal 475 milionů euro, uvedl Tvrdík. O připravenosti uhradit veškeré závazky CEFC China do pátečních 14:00 byla podle něj společnost J&T informována už před rozhodnutím o přebrání výkonu akcionářských práv.

Mluvčí J&T Private Investments Petr Málek to v dřívějším prohlášení rozporoval. Uvedl, že CEFC nezaplatila pohledávky v termínu a skupina proto přistoupila k výkonu akcionářských práv. Odvolala dozorčí radu včetně Tvrdíka a dosadila krizový management.

CITIC

Krizový management má zajistit stabilitu všech částí skupiny CEFC Europe a vytvořit podmínky a čas pro řešení situace. V CEFC Europe se uskuteční finanční a právní audit, uvedla J&T. „Věřitelé jsou připraveni jednat se společností CITIC, kterou považují za důvěryhodného a transparentního partnera,“ podotkl mluvčí Petr Málek.

Další informace o aktuálních potížích evropské CEFC zde >>>

CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou. Kromě fotbalové Slavie je vlastníkem i stadionu v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).

Za dluhy ručí CEFC mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií, kterou vlastní.

 

Články odjinud