Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uber poslal otevřený dopis poslancům. Apeluje na změnu zákona

Uber poslal otevřený dopis poslancům. Apeluje na změnu zákona

Firma Uber dnes prostřednictvím celostránkového inzerátu v několika celostátních denících zveřejnila otevřený dopis poslancům. Ti se budou zabývat novelou zákona o silniční dopravě, která by měla mimo jiné zpřísnit postihy za provozování nelegální taxislužby. Podle Uberu je ale regulace v době digitální revoluce zpátečnickým krokem. Pod prohlášením je podepsán například bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a národní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza. Inzerát vyšel v Lidových novinách, Právu a Mladé frontě Dnes.

Pokud se v rámci zákona o silniční dopravě rozhodnete pro pravidla s důrazem na svobodnou volbu spotřebitele, podpoříte tím i vznik nových flexibilních pracovních příležitostí a zasadíte se tak o tu nejúčinnější ochranu spotřebitelů," píše se v textu.

Novelu zákona v dubnu poslanci podpořili v prvním čtení. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že současná právní úprava nedokáže poskytnout dostatečnou ochranu před nelegálně provozovanou taxislužbou. Ministr dopravy Dan Ťok uvedl, že novela neřeší přímo taxislužbu Uber, ta ale prý neoperuje v souladu s tuzemskými zákony. "Uber prohlašuje, že není taxislužba, že je pouze sdílená ekonomika, nicméně jeho řidiči pod zákon o taxislužbě spadají a tam zákon jednoznačně porušují," prohlásil dříve.

Podle Uberu ale současná legislativa plně nereflektuje potenciál a možnosti moderních technologií, které digitální rozvoj do ČR přináší. Nezohledňuje prý ani, že tyto služby využívají pravidelně desítky tisíc lidí. Nadměrná a nepřiměřená regulace jakéhokoliv odvětví, včetně sektoru dopravy, je v době digitální revoluce krokem neuváženým a zpátečnickým," uvedl Uber v inzerátu. Vedle Prouzy jsou pod ním podepsáni například předsedkyně Potravinové banky Praha Věra Doušová, předseda správní rady Spotřebitelského fóra Kryštof Kruliš nebo ředitele Liberálního institutu Dominik Stroukal.

Krajský soud v Brně před několika dny zamítl návrh Uberu na zrušení předběžného opatření. Zakázal mu tím provozovat v Brně službu, která nesplňuje požadavky na provoz taxislužby. V Praze Uber služby poskytuje a čeká se na výsledek standardního soudního procesu.

Uber spustil svoji službu UberPOP v Brně 1. února. Spočívá v tom, že lidé si přes aplikaci zavolali řidiče, který je odvezl na požadované místo. Zákazník zaplatil za ujeté kilometry a za čas strávený na cestě. Řidiči jezdili buď pro Uber nebo fungovali jako živnostníci, kteří si ježděním ve vlastním autě přivydělávali. Služba je tedy obdobou taxislužby. Auta Uberunemají taxametr, nejsou označené jako taxi a řidiči nesplňují podmínky dané vyhláškou. To vadí klasickým taxislužbám, které Uber považují za nekalou konkurenci.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1