Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Unijní banka nalije do Česka miliardy navíc, podpoří start-upy

Unijní banka nalije do Česka miliardy navíc, podpoří start-upy

Evropské peníze potečou do tuzemských start-upů i regionální infrastruktury.

Výrazně více peněz oproti minulému roku hodlá letos nalít do české ekonomiky Evropská investiční banka, a to formou půjček i investic. Především v rukách malých a středních podniků má skončit bezmála devatenáct miliard korun nových úvěrů a záruk, o třetinu více než loni.

Začínající byznys zase podpoří dva nové investiční fondy s kapacitou přes 1.5 miliardy korun. První z nich odstartuje už v červnu. Na neziskové bázi fungující banka, jejímiž podílníky jsou státy EU, tím hodlá na tuzemském trhu suplovat úlohu komerční sféry tam, kde je to pro finančníky obchodně nezajímavé.

„Našimi prioritami bude podpora malých a středních podniků a projekty v oblasti regionální infrastruktury, a to především v dopravě a zdravotnictví, energetiky a životního prostředí,“ říká šéfka pražské kanceláře banky Hana Nylander-Kaloudová. Většina z přislíbených půjček proteče přes partnerské domácí banky, které je pak rozpůjčují konkrétním firmám. Zatímco za celý loňský rok nabraly tři největší české finanční domy z Evropy půjčky za 11,5 miliardy korun, koncem letošního května tuto částku přesáhly o více než půl miliardy.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1