Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úplatkářský skandál ČEZu v Albánii. Na účet pochybného lobbisty mířilo 180 milionů

Úplatkářský skandál ČEZu v Albánii. Na účet pochybného lobbisty mířilo 180 milionů

Další posun nastal ve vyšetřování možné korupční aféry, kde hraje prim česká energetická společnost ČEZ a špičky albánské politické scény. Reportéři deníku Mladá fronta DNES se dostali k výpisu z účtu kosovského lobbisty Nue Kalaje, na který od ČEZu přišlo 6.8 milionu eur (přibližně 180 milionů korun). Existují vážné obavy, že tyto peníze byly určeny jako úplatky pro albánské politiky za privatizaci tamní energetické přenosové soustavy. 

Kosovan Nue Kalaj zprvu pracoval pro český ČEZ jako poradce, který měl pomoci vstoupit firmě na tamní energetický trh. V roce 2009 totiž probíhala v rámci přibližování se standardům Evropské unie privatizace jediné albánské společnosti na distribuci elektrické energie a ČEZ měl o vstup na tamní trh enormní zájem. To, zda byl zájem natolik velký, aby se největší česká firma uchýlila k protizákonným praktikám, nyní zkoumají české i albánské úřady.

Podle výpisu z účtu, který získal deník Mladá fronta DNES, získával Kalaj peníze za svou poradenskou činnost zcela nepravidelně. Například za celý rok 2008 mu od ČEZu přišlo devět plateb mezi šesti a dvaceti tisíci eury. O podezřelé činnosti ale přímo nic nenasvědčovalo.

O rok později však již byla situace jiná. V polovině roku totiž ČEZ do Albánie skutečně vstoupil a jen pár dní poté na Kalajově účtu přistála částka dosud nevídaná – 6.8 milionu eur. Tyto peníze si lobbista ihned vybral v hotovosti. Podle vyšetřovacích orgánů dost dobře mohlo jít o úplatky určené pro albánské politiky, kteří měli vstup české firmy na albánský trh popostrčit.

„Dokud je tento případ ve vyšetřování, tak jej neplánujeme nijak komentovat," řekl pro server INFO.CZ tiskový mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Podle albánské parlamentní vyšetřovací komise totiž Kalaj mohl působit jako „korupční emisar ČEZu“, a to zejména díky svým vazbám na syna tehdejšího premiéra Berishi Shkelzana. Celou kauzou se nyní kromě albánských úřadů zabývá i česká policie, která se snaží možné korupční jednání rozkrýt. 

Čtyřleté působení ČEZu v Albánii bylo ekonomickými komentátory hodnoceno sporně, firma se tam dlouhodobě potýkala s černými odběry energií a neplacení faktur svých zákazníků. Firma ČEZ nyní již v Albánii nepůsobí, v roce 2013 z trhu odešla kvůli ztrátě licence.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1