Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Urážlivé? Trump Evropu jen povzbuzuje, aby hledala nové zóny volného obchodu jinde

Urážlivé? Trump Evropu jen povzbuzuje, aby hledala nové zóny volného obchodu jinde

Kanada, Japonsko, Austrálie či jihoamerické země sdružení Mercosur jako je Brazílie a Argentina. To jsou všechno státy, které s Evropskou unií v posledních měsících buď podepsaly dohodu o zóně volného obchodu, nebo výrazně pootevřely dveře k těmto jednáním. S tím ostře kontrastuje opatření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dohodu o volném obchodu USA s Evropou (TTIP) po svém nástupu do funkce pohřbil. „Je to smůla, na TTIP jsme vydávali spoustu energie, ale nyní se vydáváme opačným směrem,“ komentuje pro INFO.CZ směřování trendů evropského obchodu Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Loni na podzim odbourala Evropská komise cla s Kanadou, tento týden s Japonskem. Jednání o zrušení obchodních bariér nyní probíhají s Novým Zélandem, jedná se i s Austrálií a smlouva se zeměmi Mercosuru by mohla být hotová už během příštích dvou měsíců.

Oproti tomu Spojené státy poslaly vyjednávání o zóně volného obchodu TTIP po nástupu prezidenta Trumpa k ledu. Namísto přístupu bourání obchodních překážek zavedla americká administrativa importní cla vůči evropským státům na dovoz hliníku a oceli, Trump varuje, že na stole jsou nyní i tarify na dovoz automobilů.

„Spojené státy tato opatření uvalují na základě zákona z roku 1962, který prezidentovi umožňuje zavádět cla v případě ohrožení národní bezpečnosti,“ vysvětluje pro INFO.CZ Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BHS. „Hovořit ovšem o Evropské unii jako o bezpečnostním riziku pro Spojené státy je zcela neadekvátní až urážlivé.“

Ne podle Trumpa. „Evropská unie je náš nepřítel,“ uvedl tento týden americký prezident, maje na mysli zejména obchodní kontext. Toto paradigma se v Bílém domě usadilo až s jeho nástupem do prezidentského křesla. Dřívější americká administrativa s Evropskou unií na zrušení obchodních bariér naopak pracovala. Bylo to pragmatické – podle studií by z TTIP profitovali všichni zúčastnění – tedy až na Maltu, jejíž ekonomika by mírně klesla. Hrubý domácí produkt Česka by však díky smlouvě TTIP vzrostl podle odhadů o desetinu procenta.

Trumpova mantra při současném zavádění obchodních cel je údajná neférovost, křivda, které se ostatní země proti Spojeným státům prý dopouštějí. Prezident proto sází na právo silnějšího a na to, že si se svým robustním stylem vyjednávání vynutí ústupky.

Prozatím se ale tato taktika obrací proti němu samotnému. Vidět je to například právě na obchodní dohodě právě mezi Evropou a Japonskem, která vytvořila největší zónu volného obchodu na světě, která pokrývá asi třetinu světové ekonomiky. Obě entity na vzájemné dohodě začaly pracovat ve zrychleném tempu až poté, co se Trump stáhl z jejich vzájemných dohod – TTIP v případě Evropy a TPP v případě Japonska.

Největší obchodní partneři EUNejvětší obchodní partneři EUautor: Info.cz

„Je smůla, že jsme do vyjednávání TTIP investovali tolik energie a nyní se vydáváme opačným směrem,“ komentuje pro INFO.CZ situaci Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu. „Myslím si ale, že Evropská komise je docela konzistentní v tom, že chce otevírat zóny volného obchodu všude, kde je příležitost. Protekcionistické tendence v USA proto vnímám jako koincidenci,“ dodal náměstek, podle nějž se dříve či později stejně Evropské unii a Spojeným státům podaří TTIP uzavřít.

Naopak podle Křečka je jen logické, že se Evropa rozhlíží po nových příležitostech. „V situaci, kdy Donald Trump neustále stupňuje tlak na Evropskou unii, je nutné se začít porozhlížet po dalších částech světa a uzavírat nové obchodní dohody,“ tvrdí ekonom. „Jednání s Japonskem, Novým Zélandem či Austrálií jsou v ekonomickém zájmu Evropské unie, protože navyšují diverzifikaci zahraničního obchodu a tím i zvyšují stabilitu evropského hospodářství.“

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1