Urážlivé? Trump Evropu jen povzbuzuje, aby hledala nové zóny volného obchodu jinde | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Urážlivé? Trump Evropu jen povzbuzuje, aby hledala nové zóny volného obchodu jinde

Urážlivé? Trump Evropu jen povzbuzuje, aby hledala nové zóny volného obchodu jinde

Kanada, Japonsko, Austrálie či jihoamerické země sdružení Mercosur jako je Brazílie a Argentina. To jsou všechno státy, které s Evropskou unií v posledních měsících buď podepsaly dohodu o zóně volného obchodu, nebo výrazně pootevřely dveře k těmto jednáním. S tím ostře kontrastuje opatření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dohodu o volném obchodu USA s Evropou (TTIP) po svém nástupu do funkce pohřbil. „Je to smůla, na TTIP jsme vydávali spoustu energie, ale nyní se vydáváme opačným směrem,“ komentuje pro INFO.CZ směřování trendů evropského obchodu Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Loni na podzim odbourala Evropská komise cla s Kanadou, tento týden s Japonskem. Jednání o zrušení obchodních bariér nyní probíhají s Novým Zélandem, jedná se i s Austrálií a smlouva se zeměmi Mercosuru by mohla být hotová už během příštích dvou měsíců.

Oproti tomu Spojené státy poslaly vyjednávání o zóně volného obchodu TTIP po nástupu prezidenta Trumpa k ledu. Namísto přístupu bourání obchodních překážek zavedla americká administrativa importní cla vůči evropským státům na dovoz hliníku a oceli, Trump varuje, že na stole jsou nyní i tarify na dovoz automobilů.

„Spojené státy tato opatření uvalují na základě zákona z roku 1962, který prezidentovi umožňuje zavádět cla v případě ohrožení národní bezpečnosti,“ vysvětluje pro INFO.CZ Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BHS. „Hovořit ovšem o Evropské unii jako o bezpečnostním riziku pro Spojené státy je zcela neadekvátní až urážlivé.“

Ne podle Trumpa. „Evropská unie je náš nepřítel,“ uvedl tento týden americký prezident, maje na mysli zejména obchodní kontext. Toto paradigma se v Bílém domě usadilo až s jeho nástupem do prezidentského křesla. Dřívější americká administrativa s Evropskou unií na zrušení obchodních bariér naopak pracovala. Bylo to pragmatické – podle studií by z TTIP profitovali všichni zúčastnění – tedy až na Maltu, jejíž ekonomika by mírně klesla. Hrubý domácí produkt Česka by však díky smlouvě TTIP vzrostl podle odhadů o desetinu procenta.

Trumpova mantra při současném zavádění obchodních cel je údajná neférovost, křivda, které se ostatní země proti Spojeným státům prý dopouštějí. Prezident proto sází na právo silnějšího a na to, že si se svým robustním stylem vyjednávání vynutí ústupky.

Prozatím se ale tato taktika obrací proti němu samotnému. Vidět je to například právě na obchodní dohodě právě mezi Evropou a Japonskem, která vytvořila největší zónu volného obchodu na světě, která pokrývá asi třetinu světové ekonomiky. Obě entity na vzájemné dohodě začaly pracovat ve zrychleném tempu až poté, co se Trump stáhl z jejich vzájemných dohod – TTIP v případě Evropy a TPP v případě Japonska.

Největší obchodní partneři EUNejvětší obchodní partneři EUautor: Info.cz

„Je smůla, že jsme do vyjednávání TTIP investovali tolik energie a nyní se vydáváme opačným směrem,“ komentuje pro INFO.CZ situaci Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu. „Myslím si ale, že Evropská komise je docela konzistentní v tom, že chce otevírat zóny volného obchodu všude, kde je příležitost. Protekcionistické tendence v USA proto vnímám jako koincidenci,“ dodal náměstek, podle nějž se dříve či později stejně Evropské unii a Spojeným státům podaří TTIP uzavřít.

Naopak podle Křečka je jen logické, že se Evropa rozhlíží po nových příležitostech. „V situaci, kdy Donald Trump neustále stupňuje tlak na Evropskou unii, je nutné se začít porozhlížet po dalších částech světa a uzavírat nové obchodní dohody,“ tvrdí ekonom. „Jednání s Japonskem, Novým Zélandem či Austrálií jsou v ekonomickém zájmu Evropské unie, protože navyšují diverzifikaci zahraničního obchodu a tím i zvyšují stabilitu evropského hospodářství.“

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.