Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Už žádné nákupy Slavie a dalších klubů. Čínská vláda zakáže nákupy sportovních klubů

Už žádné nákupy Slavie a dalších klubů. Čínská vláda zakáže nákupy sportovních klubů

Peking si opět došlápnul na bujarý a rozhazovačný večírek čínských soukromých firem. Ty totiž loni utratily za zahraniční akvizice rekordních 200 miliard dolarů, což vyvolalo více než zdvižené obočí čínské vlády. Té vadí jak odliv financí ze země a zkreslený obraz Číny v zahraničí, i tlak na domácí měnu jüan. Po sérii restriktivních opatření z posledních měsíců tak přichází na řadu další série: rozdělení na „správné“ a „špatné“ investice. Do druhé kategorie přitom spadají kromě erotických zařízení a kasin i sportovní kluby, tvrdí server CNBC

Gamblig, erotické odvětví, vojenské technologie a cokoliv by kompromitovalo národní bezpečnost. To jsou nyní odvětví na vládní černé listině, do kterých je čínským společnostem vstup skrze zahraniční investice zapovězen. Ale silných restrikcí, byť zatím nespecifikovaných, se dočkají i další sektory: stavebnictví a development, turistický a zábavní průmysl, filmová studia či sportovní kluby. Právě do sportu si přitom čínské firmy zvykly investovat nemalé částky.

Sdělení čínské vlády již nemůže být jasnější. Chce, aby i soukromé společnosti investovaly prostředky do firem, jejichž oblast podnikání je v souladu se státními zájmy a prioritami. Podporovány jsou proto firmy zapadající do vládní koncepce Nové hedvábné stezky, rychlejšího schvalování se dočkají i investice do průzkumu energetických zdrojů, zemědělských firem či do technologických společností se zaměřením na výzkum a vývoj.

„Nákupy zahraničních realit, hotelů či kasin čínská vláda nikdy nepodporovala, takže tato nová regulace je spíše jen novou formulací politik, které byly již nějaký čas v platnosti. Nemyslím, že by měly pro čínskou ekonomiku znamenat nějaký extra šok,“ myslí si analytik společnosti Credit Suisse Vincent Chan.

Omezení nákupů sportovních klubů je však pro tradičně hravé a sázkuchtivé Asiaty smutnou zprávou. V posledních měsících a letech se totiž mnoho prominentních evropských sportovních klubů dostalo alespoň částečně do čínského vlastnictví. A nejde přitom jenom o pražskou Slavii.

Britský Manchester City vlastní ze 13 procent slepenec investičních fondů China Media Capital a CITIC Capital, další klub britské Premier League West Bromwich Albion pak z 88 procent vlastní investiční fond Yunyi Guokai Sports Development a v klubu Aston Villa má svůj kapitál čínský Reco Holdings.

Číňané však vlastní fotbal i jinde, než jen na Ostrovech, ukazují údaje serveru ABS-CBN. Společnosti Sunuing patří 68procentní podíl v Interu Milán, Wanda Group za 45 milionů eur koupila pětinu španělského Atletica Madrid a mezi akcionáře francouzského fotbalového klubu Nice se řadí i čínská společnost Plateno.

Čínská vláda přitom již dříve během roku zavedla některá opatření, kterými apetit soukromých společností po zahraničních akvizicích tlumila. Jakýkoliv obchod, který znamenal odliv víc než pěti milionů dolarů ze země, nově podléhal zvláštnímu souhlasu úředníků. Banky rovněž již nesmí na své zahraniční operace vynaložit více prostředků, než kolik jich do nich jejich klienti vložili. A omezena byla i suma peněz, které si společnosti mohly vyměnit za cizí měnu.

„Státní aktiva, ať již v Číně, nebo v zahraničí, jsou stále aktiva. Ale když soukromé podniky vezmou své peníze ze země pryč, tak ty jsou ztracené, už to není nic, z čeho by Čína mohla mít prospěch, co by vláda mohla kontrolovat,“ vysvětluje přístup čínské vlády právník označený jako pan Tao pro deník Wall Street Journal.

Kroky čínské státní administrativy jsou zaměřeny především proti čtyřce velkých soukromých firem, které byly zodpovědné za téměř pětinu čínských zahraničních investic v posledních dvou letech: Wanda, Anbang Insurance Group, Fosun International a HNA Group. Prvně jmenovaná firma navíc už nemůže u státních bank žádat o žádné kreditní linky.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744