Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Praze začali nýtovat dveře do airbusů místo lidí roboti. Mají ušetřit peníze a zefektivnit výrobu

V Praze začali nýtovat dveře do airbusů místo lidí roboti. Mají ušetřit peníze a zefektivnit výrobu

Na dodávky hotových dveří do airbusů připadá takřka polovina z téměř třímiliardových tržeb pražského závodu francouzské skupiny Latecoere. Podíl Airbusu na obratu bude dál růst.

 
 
 

Český závod francouzské skupiny Latecoere se stal dodavatelem hotových dveří pro obří letoun Airbus A380 a nejprodávanější model Airbusu A320. Plnou montáž dveří pro A380 mateřská firma přesunula do pražského závodu loni. Letos se v Praze rozběhla také nová linka na výrobu dveří pro model A320 Neo. Na rozdíl od staré linky teď většinu ze zhruba 1700 nýtů potahů dveří upevňují místo lidí roboti.

„Nová linka nám umožní zefektivnit výrobu. Chtěli jsme také omezit hlučné procesy. Dalším cílem bylo snížení výrobních nákladů,“ vysvětluje Ivan Hrbáč, jednatel Latecoere CR. Firma má s Airbusem dlouhodobé smlouvy na dodávky dveří, podle nichž musí průběžně snižovat cenu. Instalace nové linky je jednou z možností, jak požadavky leteckého výrobce splnit.

Měsíčně budou po plném náběhu nové linky v Praze vyrábět dveře pro 32 letadel A320. Airbus má nyní objednávky na více než třináct tisíc letounů z rodiny A320. Svou kapacitu vyprodal na osm let dopředu. Práci má díky tomu jistou také český Latecoere. V jiném závodě skupiny se dveře nemontují. Naopak poptávka po obřích letadlech A380 klesá. V Praze, kde se kompletují pasažérské dveře pro horní palubu, se vyrobí dveře pro jedno letadlo za měsíc.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1