Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velká revoluce od Applu letos nedorazí. Chystá se na vás ale těchto 6 inovací

Velká revoluce od Applu letos nedorazí. Chystá se na vás ale těchto 6 inovací

Zhýčkaní fanoušci futuristických technologií to nečtou rádi. Jedna z vůdčích firem letos treskuté novinky nejspíš neukáže. Apple se namísto představování dosud neviděných revolučních produktů zaměří na doladění těch stávajících. Dlužno podotknout, že to není důvod k pláči. iPhony X, bezdrátové nabijecí stanice nebo chytré hodinky Apple Watch jsou už teď špičkovými produkty, které určují budoucí standard. Jaké inovace nás čekají?

iPhone

Loni v září se světu s velkou slávou ukázal iPhone X, který Apple představil k příležitosti desátého výročí existence iPhonu. Kromě nových proporcí, kdy displej zabírá drtivou část přední strany telefonu, se hojně skloňovanou novinkou stala funkce Face ID.

Pokročilý systém zabezpečení, který zařízení odemkne na základě 3D skenu obličeje svého uživatele, se zjevně osvědčil, a proto jej Apple letos plánuje nasadit do všech iPhonů. Ty by se v roce 2018 měly ukázal hned čtyři. Rozdíl oproti uplynulému roku ovšem bude ve složení modelů. Nástupců iPhonu X se totiž dočkáme hned dvou. Nově přibude větší verze s úhlopříčkou displeje přesahující šest palců. Nabídku pak doplní cenově dostupnější model s úhlopříčkou 6,1 palců a LDC displejem. Displej roztažený až ke krajům přístroje by měly dostat všechny tyto modely.

Vedle toho se revize dočká také nejlevnější iPhone SE, který už je v současné podobě na trhu dva roky. Konkrétnější informace o nástupci telefonu, jež těží z ikonického iPhonu páté generace z roku 2012, ale chybí. K dispozici jsou jen spekulace a úniky z dodavatelského řetězce Applu, které tvrdí jen to, že na podobném telefonu se nejspíš opravdu pracuje.

iPad

Inspiraci iPhonem X nezapře ani iPad Pro, který by se mohl objevit v září. Stejně jako u tleefonů se i v případě tabletu očekává, že jej Apple osadí funkcí Face ID a displejem bez rámečků. Z technických a cenových důvodů zůstane iPad stále věrný LCD displeji. Apple ještě nemá zajištěných tolik výrobních kapacit, aby si mohl dovolit nasazovat OLED displeje i do tabletů.

Mluví se také o tom, že se ukáže druhá generace inteligentní tužky Apple Pencil. Nabídku by mohl doplnit také cenově dostupný model iPadu s klasickým rozměrem obrazovky 9,7 palců. Jeho americká cena by mohla spadnout na 259 dolarů (5500 korun).

720p 360p

Apple Watch

Chytré hodinky Apple Watch výrobce prozatím aktualizoval každý rok. Vzhledově vypadají všechny tři generace Apple Watch téměř identicky. Z tohoto důvodu se mluví o tom, že letos, tři roky po jejich prvním představení, bychom se mohli dočkat i prvních výraznějších designových změn. Pokud se nová generace Apple Watch v roce 2018 opravdu ukáže, mohl by se největší novinkou stát zcela nový typ displeje. Micro LED obrazovka totiž při lepších zobrazovacích parametrech slibuje ještě kompaktnější rozměry, díky kterým by hodinky mohly být celkově tenčí. Apple by také mohl vsadit na senzory pro monitoring zdraví. Mluví se například o funkci pro měření srdečního rytmu schopné odhalit i arytmii nebo o senzoru pro neinvazivní měření hladiny cukru.

Bezdrátové nabíjení

S velkou slávou představil Apple loni na podzim iPhony, které podporují bezdrátové nabíjení. Značka tak do svých přístrojů konečně přidala funkci, kterou konkurenční zařízení používají už léta. Pohodlné nabíjení doplní v průběhu tohoto roku také podložka pro bezdrátové nabíjení Air Power. Ta bude schopná současně nabíjet iPhone, Apple Watch nebo třeba i sluchátka Air Pods. Strach budí jen cena, která by se v dolarech měla vyšplhat až na necelé dvě stovky. Vzhledem k tomu, že evropské ceny Apple produktů bývají podstatně vyšší, mohla by nabíjecí podložka v českých obchodech stát až 6 tisíc korun.

Mac

Novinek se dočká také modelová řada počítačů Mac. Znalci značky rozpačitě přijatý MacBook Pro se revize dočká pravděpodobně v létě, což je doba, kdy Apple aktualizované počítače představuje každoročně. Zlepšení bude představovat nová řada procesorů od Intelu a možná také větší operační paměť a rychlejší SSD disky. Podobných změn se dočká také 12palcový MacBook a stolní počítače iMac. Beze změny by naopak měl zůstat cenově nejdostupnější MacBook Air.

Home Pod

Jediným zcela novým produktem s logem nakousnutého jablka se stane inteligentní reproduktor Home Pod. Jeho soupeři budou hlavně Google Home a Alexa od Amazonu. Původně se měla novinka na trhu objevit už na konci loňského roku. Nakonec to ale vypadá, že chytrého reproduktoru z dílny Applu se dočkáme hned zkraje roku 2018.

Home Pod se chlubí hlavně výkonným procesorem A8 z iPhonu 6, který má inteligentně snímat prostor a podle toho upravovat zvukový výstup. Nedílnou součástí Home Pod bude také hlasová asistentka Siri.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744