Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda před volbami začala porcovat ČEZ. Stát chce ovládnout tradiční energetiku, zbytek by prodával za obří sumu

Vláda před volbami začala porcovat ČEZ. Stát chce ovládnout tradiční energetiku, zbytek by prodával za obří sumu

Vláda tento týden požádala ČEZ, aby připravil plán pro odštěpení distribuce a obnovitelných zdrojů. Stát by tímto krokem získal plnou kontrolu nad tradiční energetikou, do níž spadají jaderné a uhelné elektrárny. Vláda by tak měla větší možnost pokračovat ve výstavbě nových jaderných bloků. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na své zdroje, veřejně plán nikdo z kabinetu dosud nepředstavil.

Agentura se odvolává na zdroj blízký vyjednávání. „Existuje zadání pro ČEZ, aby pracoval na možnosti rozdělení a prodeje neprodukční částí,“ řekl Reuters zdroj, který se v pondělí zúčastnil jednání ke zmiňované problematice. Na setkání měl být přítomen i premiér Bohuslav Sobotka a několik členů kabinetu.

Vládě, která vlastní 70 procent ČEZ, by tato varianta umožnila financovat stavbu nových jaderných bloků. Tu dnes ČEZ kvůli vysokým nákladům a nízkým cenám energií bez patřičné podpory a garancí kabinetu odmítá spustit. Návrh má být předložen do konce roku.

Informaci agentury Reuters mluvčí ČEZ nekomentoval. Nevyjádřilo se k ní ani ministerstvo průmyslu a obchodu nebo financí. Mluvčí premiéra Bohuslava Sobotky pouze uvedl, že vláda postupuje v souladu s celkovou strategií pro jadernou energetiku.

Agentura Reuters se odvolává na prezentaci, kterou měla k dispozici. Ta podle ní uvádí několik možných scénářů dalšího vývoje. V případě, že by došlo k prodeji celé nově vzniklé firmy, znamenalo by to pro státní kasu příspěvek zhruba 100 miliard korun. Podle další varianty by si stát určitý podíl v nové společnosti ponechal.

Jak agentura sama připomíná, další vývoj bude záležet na nové vládě, která se zformuje po říjnových volbách. Průzkumy zatím favorizují hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Ten přitom poměry v ČEZu dlouhodobě kritizuje.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1