Vojáci přijdou o neprůstřelné vesty. Starým končí životnost v únoru, smlouva na nové je u soudu | info.cz

Články odjinud

Vojáci přijdou o neprůstřelné vesty. Starým končí životnost v únoru, smlouva na nové je u soudu

Česká armáda odstoupila ke konci roku od smlouvy s Českou zbrojovkou na dodávku neprůstřelných vest. Společnost je měla dodat do konce listopadu 2015, dosud se tak ale nestalo. Obě strany se obviňovaly, kdo za zdržení může. Spor nyní řeší správní soud. 

Armáda měla od zbrojovky dostat zhruba 2300 vest za 68 milionů korun. Kvůli zdržení zakázky hrozilo, že vojáci nebudou mít při zahraničních misích balistickou ochranu. Ministerstvo proto již v červenci předložilo vládě záměr urychleného nákupu balistiky přes alianční agenturu NSPA. Za 1000 takzvaných nosičů panelů, což je obdoba neprůstřelných vest, zaplatí podle předpokladu 52 milionů korun bez DPH.

V pořadu Partie televize Prima to dnes řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Uvedl také, že první várku by měli Američané dodat na jaře, další o několik měsíců později.

Česká zbrojovka je podle Stropnického strategickým partnerem obrany a významným výrobcem, který dodává řadu jiného vybavení. "Ale protože nedošlo k žádnému posunu, ke konci roku ministerstvo odstoupilo," řekl Stropnický.

V létě 2016 vyhlásilo tedy ministerstvo zakázku na dodávku 5500 neprůstřelných vest pro armádu a pro Vojenskou policii. Server Euro již dříve uvedl, že tendr vyhrála královéhradecká firma Argun, která nabídla cenu 210 milionů korun. Společnost by měla vesty dodat ve čtyřech etapách. Prvních 1300 kusů má přijít do 30. listopadu 2017, posledních 1500 vest má dorazit do 30. září 2020. Pro armádu je určeno 5000 vest, zbylých 500 je pro vojenskou policii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud