Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volný pád. Akcie Facebooku po slabých výsledcích klesly o čtvrtinu, Zuckerberg přišel o 370 miliard

Volný pád. Akcie Facebooku po slabých výsledcích klesly o čtvrtinu, Zuckerberg přišel o 370 miliard

Jde o jeden z největších propadů akcií jakékoli firmy v novodobé historii. Tento volný pád zaznamenaly akcie Facebooku v noci na čtvrtek poté, co společnost Marka Zuckerberga vykázala slabé hospodářské výsledky za druhý kvartál letošního roku. Akcie v jednu chvíli oslabovaly až o 24 procent a tržní kapitalizace firmy tak klesla o nepředstavitelných 151 miliard dolarů. Zakladatel a ředitel sítě Zuckerberg přišel kvůli poklesu o 17 miliard dolarů (asi 370 miliard korun), uvádí agentura Bloomberg. Pokud bude pokles potvrzen i po čtvrtečním otevření americké burzy, půjde o největší odpis tržní kapitalizace firmy během jediného dne v historii Spojených států.

Akcie Facebooku reagovaly na slabší výsledky hospodaření společnosti masivním poklesem. Firma nenaplnila očekávání trhu, tempo růstu tržeb bylo nejnižší od roku 2015 a v Evropě jí dokonce ubyli uživatelé. Zkrátka se ukázalo to, co všichni podvědomě tušili, ale nikdo si to nechtěl připustit: Facebook nemůže růst do nekonečna.

Společnost oznámila, že její tržby ve druhém čtvrtletí vzrostly o 42 procent na 13,3 miliardy dolarů, což je nejpomalejší tempo růstu za poslední tři roky. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali obrat ještě o 100 milionů dolarů vyšší. Počet denních uživatelů sociální sítě v červnu dosáhnul 1,47 miliardy, 100 milionů pod odhadem trhu a „jen“ o 11 procent více, než o rok dříve. V některých regionech dokonce počet uživatelů klesnul, například v Evropě se snížil o jedno procento na 279 milionů.

Na hospodářských výsledcích Facebooku se odrazily kontroverze, se kterými se sociální síť v poslední době potýká. Musela například reagovat na přísnější směrnice o bezpečnosti dat v Evropě (GDPR), vyrovnat se se skandálem ohledně firmy Cambridge Analytica a najmout tisíce nových zaměstnanců, kteří by moderovali nenávistný a další závadný obsah sítě.

„Nám nejde o krátkodobý profit, ale o dlouhodobý zisk,“ reagoval podle deníku Washington Post na data Mark Zuckerberg během konferenčního hovoru s investory.

„Jakmile vedení jakékoliv společnosti začne říkat, že v prvé řadě nejde o dosahování zisku, začnou být investoři nervózní. Když poté následují špatné výsledky o tržbách, investoři se s tím nespokojí a odejdou. Společnost Facebook je toho jasným příkladem,“ říká k tomuto vysvětlení hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Čísla navíc podle všeho nebudou lepší ani v dalších kvartálech. Podle finančního ředitele společnosti Davida Wehnera se tempo růstu tržeb sníží i v letošním třetím a čtvrtém čtvrtletí. Wehner doplnil, že za snižováním tržeb budou stát především tři důvody – volatilita směnných kurzů, významnější investice do nového obsahu sítě a větší důraz na soukromí a bezpečnost uživatelů.

„Myslím, že mnoho investorů se bude s tímto zpomalením růstu jen těžko smiřovat,“ reagoval pro agenturu Bloomberg Brent Thill, analytik společnosti Jefferies. „Vypadá to, že míra zpomalení je velmi výrazná, alespoň v kontextu technologického sektoru.“

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1