Volný pád. Akcie Facebooku po slabých výsledcích klesly o čtvrtinu, Zuckerberg přišel o 370 miliard | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volný pád. Akcie Facebooku po slabých výsledcích klesly o čtvrtinu, Zuckerberg přišel o 370 miliard

Volný pád. Akcie Facebooku po slabých výsledcích klesly o čtvrtinu, Zuckerberg přišel o 370 miliard

Jde o jeden z největších propadů akcií jakékoli firmy v novodobé historii. Tento volný pád zaznamenaly akcie Facebooku v noci na čtvrtek poté, co společnost Marka Zuckerberga vykázala slabé hospodářské výsledky za druhý kvartál letošního roku. Akcie v jednu chvíli oslabovaly až o 24 procent a tržní kapitalizace firmy tak klesla o nepředstavitelných 151 miliard dolarů. Zakladatel a ředitel sítě Zuckerberg přišel kvůli poklesu o 17 miliard dolarů (asi 370 miliard korun), uvádí agentura Bloomberg. Pokud bude pokles potvrzen i po čtvrtečním otevření americké burzy, půjde o největší odpis tržní kapitalizace firmy během jediného dne v historii Spojených států.

Akcie Facebooku reagovaly na slabší výsledky hospodaření společnosti masivním poklesem. Firma nenaplnila očekávání trhu, tempo růstu tržeb bylo nejnižší od roku 2015 a v Evropě jí dokonce ubyli uživatelé. Zkrátka se ukázalo to, co všichni podvědomě tušili, ale nikdo si to nechtěl připustit: Facebook nemůže růst do nekonečna.

Společnost oznámila, že její tržby ve druhém čtvrtletí vzrostly o 42 procent na 13,3 miliardy dolarů, což je nejpomalejší tempo růstu za poslední tři roky. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali obrat ještě o 100 milionů dolarů vyšší. Počet denních uživatelů sociální sítě v červnu dosáhnul 1,47 miliardy, 100 milionů pod odhadem trhu a „jen“ o 11 procent více, než o rok dříve. V některých regionech dokonce počet uživatelů klesnul, například v Evropě se snížil o jedno procento na 279 milionů.

Na hospodářských výsledcích Facebooku se odrazily kontroverze, se kterými se sociální síť v poslední době potýká. Musela například reagovat na přísnější směrnice o bezpečnosti dat v Evropě (GDPR), vyrovnat se se skandálem ohledně firmy Cambridge Analytica a najmout tisíce nových zaměstnanců, kteří by moderovali nenávistný a další závadný obsah sítě.

„Nám nejde o krátkodobý profit, ale o dlouhodobý zisk,“ reagoval podle deníku Washington Post na data Mark Zuckerberg během konferenčního hovoru s investory.

„Jakmile vedení jakékoliv společnosti začne říkat, že v prvé řadě nejde o dosahování zisku, začnou být investoři nervózní. Když poté následují špatné výsledky o tržbách, investoři se s tím nespokojí a odejdou. Společnost Facebook je toho jasným příkladem,“ říká k tomuto vysvětlení hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Čísla navíc podle všeho nebudou lepší ani v dalších kvartálech. Podle finančního ředitele společnosti Davida Wehnera se tempo růstu tržeb sníží i v letošním třetím a čtvrtém čtvrtletí. Wehner doplnil, že za snižováním tržeb budou stát především tři důvody – volatilita směnných kurzů, významnější investice do nového obsahu sítě a větší důraz na soukromí a bezpečnost uživatelů.

„Myslím, že mnoho investorů se bude s tímto zpomalením růstu jen těžko smiřovat,“ reagoval pro agenturu Bloomberg Brent Thill, analytik společnosti Jefferies. „Vypadá to, že míra zpomalení je velmi výrazná, alespoň v kontextu technologického sektoru.“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.