Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výbuch za desítky milionů. Poličské strojírny vyčíslily škody

Výbuch za desítky milionů. Poličské strojírny vyčíslily škody

Přerušení výroby, které v Poličských strojírnách způsobil výbuch trhaviny 23. února, způsobilo firmě provozní ztrátu několika milionů korun. Samotné zničení jednoho výrobního objektu zásadní dopad na produkci nemá. Škody napáchané explozí firma odhaduje na desítky milionů korun.

"Protože se podařilo obnovit strojírenskou výrobu během asi tří dnů a postupně nabíhá i výroba ve speciálních provozech, odhadujeme, že škoda nepřesáhne jednotky miliónů korun," sdělil ČTK mediální zástupce společnosti Vladimír Bystrov.

Série explozí v jedné z hal ve čtvrtek 23. února zranila 19 lidí, z toho byli tři zaměstnanci vážně popáleni. Podle Bystrova se jejich zdravotní stav zlepšuje a postupně jsou propouštěni do domácího ošetřování.

Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, obviněn zatím nikdo nebyl. Ve strojírnách vybuchla podle Českého báňského úřadu trhavina TNT, která byla součástí munice. Stalo se to při lisování takzvaných počinových náloží, výbuch a následný požár způsobil další exploze uskladněného materiálu.

Při výbuchu byl poškozen především speciálně zabezpečený objekt pro výrobu vojenské munice, policie jej stále prohledává. Zastavení jeho provozu větší škody nezpůsobí. "Na poškozených technologiích se vyráběla jen malá část konečného výrobku. Tyto operace budou prozatím do doby náhrady zničených technologií řešeny subdodavatelsky," uvedla společnost.

Provoz na výrobu munice, v němž nastal výbuch, patřil společnosti STV Group, která je sesterskou společností Poličských strojíren. Poličské strojírny se specializují na výrobu a prodej pneumatických prvků a zakázkovou strojní výrobu. Skupina STV zaměstnává přes 500 lidí a v roce 2016 měla tržby téměř 1,5 miliardy korun.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link